"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kategori: Kimdir

STEVE JOBS KİMDİR?

Akıllı telefon, çağımızın en büyük buluşlarından biri olarak biliniyor. Cepte taşınan bilgisayarlar olarak da tanımlanabilecek akıllı telefonlar, kullanıcıya birçok olanak sağlıyor. Apple firmasının kurucusu olan Steve Jobs, günümüz akıllı telefon teknolojisinde büyük bir yere sahip. Bugün sahip olduğumuz birçok teknolojik ürün Jobs’un çalışmaları sayesinde mümkün olabildi, bu bakımdan icatlarını anlayabilmek için hayat hikayesini bilmekte fayda var.

ALAN TURING KİMDİR?

Bugün bilgiye ulaşmak ve iletişim sağlamak tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar kolaysa bunu büyük ölçüde 20.yüzyılda gelişen bilgisayar bilimine borçluyuz. Özellikle Alan Turing’in geliştirmiş olduğu sistem modern bilgisayarlara öncülük etti ve hepimizin kullandığı, birçok imkana erişim olanağı sağladığı kişisel bilgisayarların geliştirilmesinin yolunu açtı.

SAM WALTON KİMDİR?

Wal Mart, bugün dünya çapında en büyük mağaza zincirlerinden biri olarak biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce şubesi olan Wal Mart, Avrupa, Asya ve Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinde ürün kalitesi ve hizmetiyle tanınan şubelere sahip. Carrefour ve Metro AG gibi en büyük mağaza zincirleri arasında yer alan Wal Mart, Sam Walton’ın girişimciliğini ürünüdür. 2.1 milyon insanın mağazalarında çalıştığı girişimi anlamak için Walton’ın hayatını da bilmek gerekiyor.

ISAAC NEWTON KİMDİR?

Nesnelerin hareketi, tarih boyunca bilim insanlarının en çok kafa yordukları meselelerden biri olmuştur. Nesnelerin biçimleri ve hareket stilleri fiziğin temel konularından biridir ve bugün bu hareketler hakkında bildiğimiz birçok şeyi yerçekiminin kaşifi olarak da bilinen Isaac Newton’a borçluyuz. Genelde zannedilenin aksine, Isaac Newton’ın dehası tesadüfen düşen bir elmadan ibaret değil.

LOUIS PASTEUR KİMDİR?

Günümüzde kolaylıkla tedavi edilen birçok hastalık, tarihte toplu ölümlere yol açabiliyordu. Kolera, kuduz gibi rahatsızlıkların modern tıp olanaklarıyla tedavi edilebildiği bilinmektedir. Ancak kuduz aşısını ve tedavisini büyük ölçüde Fransız bilim insanı Louis Pasteur’e borçlu olduğumuzu da unutmamak gerekir. Pasteur’ün bulduğu kuduz aşısı ve bu aşıyı yaparken kullandığı metot birçok hastalığın tedavisinde yol açmıştır.

MARIE CURIE KİMDİR?

Radyasyonun modern bilim ve tıp için büyük bir keşif olduğunu söylemek gerekir. Bugün tıbbi görüntüleme olanaklarının büyük kısmını radyasyon teknolojisine borçluyuz. Her ne kadar enerji ve savunma alanında kullanılması tartışmalı olsa da, yararlı bir buluş olduğunu söylemek doğru olacaktır. Söz konusu buluşu da, keşfetmeyi hayatıyla ödeyen bilim insanı Marie Curie’ye borçluyuz.

GALILEO GALILEI KİMDİR?

Bugün hepimizin bildiği gerçekleri savunmak bundan yüzlerce yıl önce ciddi tepkilere sebep olabilirdi. Ortaçağ Avrupası’nda evrenin merkezinde Dünya’nın olduğu ve dünyanın düz bir zeminden ibaret olduğu düşünülüyordu. Daha önce Antik Yunan’da dünyanın yuvarlak olduğunu keşfeden bilginler olmuştu. Ancak Galileo, bunu hayatı pahasına savunan bir astronom olarak önem taşıyor.

JEFF BEZOS KİMDİR?

Amazon, günümüzde en çok kullanılan ve en güvenilir e-ticaret portalları arasında yer alıyor. Bir alışveriş firması olarak kurulan Amazon’un 2000’li yılların en büyük internet girişimlerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Yayıncılık ve yapımcılık gibi alanlarda da hizmet veren Amazon’un başarısını anlamak için kurucusu Jeff Bezos’un dehasını ve yaşam öyküsünü de bilmek gerekiyor.