"Enter"a basıp içeriğe geçin

JEFF BEZOS KİMDİR?

Amazon, günümüzde en çok kullanılan ve en güvenilir e-ticaret portalları arasında yer alıyor. Bir alışveriş firması olarak kurulan Amazon’un 2000’li yılların en büyük internet girişimlerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Yayıncılık ve yapımcılık gibi alanlarda da hizmet veren Amazon’un başarısını anlamak için kurucusu Jeff Bezos’un dehasını ve yaşam öyküsünü de bilmek gerekiyor.

Jeff Bezos’un Hayatı

Jeff Bezos (Doğum adı Jeff Preston Jorgensen) , 1964 yılında New Mexico eyaletinin Albequerque şehrinde Jacklyn ve Ted Jorgensen çiftinin oğlu olarak dünyaya dünyaya geldi. Jeff’in dedesi ABD Ulusal Atom Enerjisi Komisyonu’nda yöneticiydi ve Jeff yaz aylarında çalışmak için dedesinin yanına giderken bilime ve teknolojiye ilgi duymaya başladı.

Bezos’un bilime ve teknolojiye karşı duyduğu ilgi lise yıllarında da kendini gösterdi. Miami Palmetto Senior High School’a giderken bir elektrikli alarm tasarladığı biliniyor. Daha sonra Florida Üniversitesi’nin bilim programına katıldı ve bu program ona Silver Knight ödülünü kazandırdı. İlerleyen yıllarda ise Princeton Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri eğitimi aldı.

Bezos, Princeton Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Wall Street’te çalışmaya başladı. Yazılım bilgisi ticaret firmalarının ilgisini çekiyordu. Uluslar arası bir ticaret firması olan Fitel’in network ağını tasarladıktan sonra Bankers Trust, D.E.Shaw gibi önde gelen ticaret firmalarında çalıştı. Amazon’un kuruluşuna giden yolun Bezos’un çalıştığı ticaret firmalarından ve Wall Street’ten geçtiğini söylemek mümkün.

Amazon.com

Dünyanın önde gelen e-ticaret firmalarından biri olan Amazon’un geleneksel ticareti değiştireceği konuşuluyor. Jeff Bezos, Amazon’u kurarken böyle büyük bir çığır açmayı ve köklü bir değişikliğe sebep olmayı düşünmemişti. Ancak Bezos’un 1994 yılında kurduğu Amazon, onun dehası ve yaratıcılığı sayesinde günümüzün en büyük ticaret portallarından biri hâline geldi.

Bir e-ticaret portalı kurma fikri Bezos’un aklına New York’tan Seattle’a yolculuk ederken geldi. Eşinden arabayı sürmesini istedi ve arka koltuğa geçerek Amazon.com’un planlarını yapmaya başladı. 90lı yıllarda internet üzerinden satış gerçekleştiren birçok site vardı ancak Bezos, alıcı ve satıcının fiziksel ortamda bir araya gelmesine gerek olmayan, yalnızca posta sistemi üzerinden gerçekleşen bir site tasarlıyordu.

Bezos, Amazon projesini kısa süre içinde gerçekleştirdi. 1994 yılında Cadabra olarak kurulan e-ticaret firması kısa süre içinde Amazon olarak isim değiştirdi ve bugünkü hâlini aldı. Çeşitli şirketleri satın alarak ve birleşerek büyüyen Amazon, global anlamda en prestijli satış platformlarından biri olarak biliniyor. Jeff Bezos ise bugünlerde Texas’taki çiftliğine bir uzay üssü kurmayı planlıyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.