"Enter"a basıp içeriğe geçin

DATÇA’NIN EN İYİ BALIK RESTORANLARI

Öncelikle belirtmek istiyorum; bu yazıda bahsi geçen restoranlar, sadece Datça’nın merkezinde hizmet veren balıkçılar içerisinden seçilmiştir. Yani boşu boşuna “Mesudiye’de Ortam Restoran var, orayı yazmamışsın!” diye e-mail, yorum, sms, mektup vs. atmayın. Biz de biliyoz Ortam’ı. Ek olarak bu listede yer almayan balıkçılar ve o balıkçıların müdavimleri bu yazıyı okurlarsa küsmesinler. Ben bu listeyi kendi düşüncelerime göre oluşturuyorum, isteyen kendi blogunu açsın oraya yazsın. (Balıkçı Hüsnü mesela. Balıkları rahat bırak artık Hüsnü. Başka bir alanda kariyer yapabilirsin.) Neyse lafı dolandırmadan hemen listeye geçelim.

Datça’da Balık Nerede Yenir?

  • Balıkçıköy Fahri
  • Emek Restoran
  • Kekik Restoran
  • Bonus: Culinarium

Uyarı: Yukarıdaki listede Culinarium’a tam olarak bir balık restoranı olmamasına rağmen yer verdim; çünkü neredeyse yaptıkları tüm yemekler muhteşem. Diğerlerine göre limitli meze ve balık opsiyonu var ama onlarıda bariz bir şekilde daha iyi yapıyorlar. Culinarium hakkında detaylı bilgi almak isterseniz linke tıklayabilirsiniz. Evet şimdi gelelim listenin detaylarına…

datça balık restoranları

Balıkçıköy Fahri

Datça’da deniz kenarında sıralanmış olan balıkçıları kime sorsanız gösterir. Gündüz denize girilen plajı akşamları kocaman bir meyhaneye çeviriyorlar. Rakı içerken ayaklarınızı kuma basıyorsunuz, bence çok şeker. Fahri’de deniz kenarında sıralanmış olan balıkçılardan biri. İlk şubeleri Ankara’daymış, müdavimi de çokmuş. Rakiplerine yakın fiyat bandında olsada, Datça standartlarına göre bir tık daha pahalı geldi bana. Ancak bu farkı servis kalitesiyle kapattıklarını söyleyebilirim. 6-10 kişi arasında değişen bir grupla doyana kadar yemek yiyip 4-5 duble rakı içerseniz kişi başı 150-200 lira arasında bir hesap ödersiniz. (2018 yılına ait fiyatlar)

balıkçıköy fahri datça
Fahri

Özellikle balıklı mezeler oldukça güzel. Öyle inanılmaz inovatif ve farklı şeyler tatmanız zor belki ama, güzel işte. Girişte kocaman bir meze dolabı var, oradan beğendiklerinizi seçersiniz. Benim aklımda kalan yemekleri şunlar oldu; balık çorbası, ahtapot ızgara, tereyağlı karides, humus ve ortaya ızgara deniz levreği. Levreği gerçekten hiç kurutmadan çok güzel pişirmişlerdi, karidesler yumuşacık ve tazeydi. Özellikle bayram tatillerinde deniz kenarında masa kapabilmek için kesinlikle rezervasyon yaptırın.

Emek Restoran

Sahil tarafındaki balıkçılardan farklı olarak Datça Limanı’nın kenarında yer alan Emek Restoran, listede manzarasıyla öne çıkan balıkçı oluyor. Güneş batmadan sofraya oturmanızı tavsiye ederim. Baba-oğul balıkçılık yapan bir ailenin işletmesi burası. Konumu yüzünden tekneyle Datça’ya gelen yabancı turistlerin sıkça uğradığı bir yer. Kalabalık tatil dönemlerinde, gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız iyi olur.

datça emek restoran
Emek

Emek’te yiyeceğiniz her şey çok taze ve lezzetli, zaten balıkları kendileri yakalıyorlar. Deniz börülcesi, yumuşacık ahtapot salatası, kalamar tava ve lagos şiş kesin denemeniz gereken yemekler. İlkbahar aylarında giderseniz kılıç balığı yemeniz bile mümkün olabilir. Fiyatlar İstanbul balıkçılarına göre makul. Datça standartlarında. Kişi başı 120-150 lira arasında masadan mutlu ve tok kalkarsınız. (2018 fiyatları)

datça kekik restoran manzara
Kekik

Kekik Restoran

Evet listenin sonuna geldik. Kekik restoran sahilde sıralanmış olan balıkçıların da en sonuncusu. Menülerinde balık haricinde yemeklerde var. Özellikle kahvaltı için giderseniz zeytinyağlı süt loru ve güveçte menemen yemenizi şiddetle tavsiye ederim. Burada da sezonun yoğun olduğu dönemler yer bulmak zor olabilir. Gitmeden bir gün önce rezervasyon yaptırmanız iyi olur. Neyse esas mevzumuza dönelim.

datça kekik restoran

Kekik’in en özel lezzeti beğendili ahtapot. Ben balığın tadını bastıran tarifleri fazla tercih etmesemde, beğendili ahtapot gerçekten lezzetli. Bunun haricinde bakla fava ve ot kavurmasını denemenizi tavsiye ederim. Balık seçimi için Sercan Bey’in yardımını alabilirsiniz. O sizi yönlendirir. Fiyatlar yine çevredeki balıkçılarla benzer seviyede. Emekle kafa kafaya diyebiliriz.

beğendili ahtapot

Benim Datça için balıkçı önerilerim bu kadar. Bunun yanında Datça’da ne yapılır merak ediyorsanız linkte yer alan yazımı okuyabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.