"Enter"a basıp içeriğe geçin

SAM WALTON KİMDİR?

Wal Mart, bugün dünya çapında en büyük mağaza zincirlerinden biri olarak biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce şubesi olan Wal Mart, Avrupa, Asya ve Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinde ürün kalitesi ve hizmetiyle tanınan şubelere sahip. Carrefour ve Metro AG gibi en büyük mağaza zincirleri arasında yer alan Wal Mart, Sam Walton’ın girişimciliğini ürünüdür. 2.1 milyon insanın mağazalarında çalıştığı girişimi anlamak için Walton’ın hayatını da bilmek gerekiyor.

Sam Walton Hayatı

Sam Walton, Thomas Gibson Walton ve Nancy Lee çiftinin çocuğu olarak 1918 yılında Oklahoma eyaletinin Kingfisher kentinde dünyaya geldi. Ailesi 1923 yılına kadar burada çiftçilik yapıyordu. Ancak Thomas Walton çiftliği ayakta tutabilecek kadar para kazananmıştı ve Walton ailesi de büyük depresyon sonucu çiftliklerini terk edip şehre göç eden binlerce insan gibi iflas etti. Sam Walton, büyük bunalımın etkilerini henüz çocukken yaşadı ve bu deneyim girişimciliğinde ona ciddi anlamda yol gösterdi.

Liseden mezun olduktan sonra ailesini ekonomik anlamda destekleyebilmek için yeni yollar aradı ve eğitim tercihlerini bu yönde yaptı. Missouri Üniversitesi’nde askeri eğitime kaydoldu. Üniversitede okurken kasiyerlik gibi küçük işlerde çalışarak bir yandan ailesine katkıda bulunuyor diğer yandan okul masraflarını çıkarmaya çalışıyordu.

1945 yılında ordudan ayrıldı ve Arkansas’ın Newport kentinde Ben Franklin isimli bir dükkanda çalışmaya başladı.

Wal Mart

Daha önce çeşitli işletmeler açtıysa da birçoğunda kendisini tatmin edecek başarıya ulaşmadığını söylemek gerekiyor. Ancak ona ün kazandıracak Wal Mart marketler zincirinin ilk şubesini 1962 yılında Arkansas eyaletinin Rogers kentinde açtı. Bugün ziyaretçi merkezi olarak kullanılan mağaza kısa süre içinde ün kazandı ve tüm dünyaya yayılan bir girişimciliğin temelleri burada atıldı.

Wal Mart’ın temel prensibi, Amerikalı üreticileri desteklemek ve onların elinden çıkan ürünleri uygun fiyatlarla müşteriyle buluşturmaktı.   Nitekim bu prensip Walton’a çok şey kazandırdı ve Wal Mart zamanla önce açıldığı bölgede daha sonra tüm ülkede tercih edilen bir mağaza hâline geldi. Walton’ın girişimciliğini yaptığı işletme yalnızca müşteriler tarafından değil, üreticiler tarafından da tercih ediliyor ve oldukça rağbet görüyordu.

Wal Mart’ın esas başarısını 80li yıllarda yakaladığını söylemek gerekiyor. 1977 yılına kadar 190 mağazaya sahip olan Wal Mart, bu yıldan 1985’e kadar şube sayısını 800’e çıkardı. 80li yıllardan sonra ABD ile sınırlı kalmadı ve Avrupa’da da şubeler açmaya başladı. Sam Walton hayatını 1992 yılında kaybetti ancak onun başarı hikayesi bugün binlerce şubeyle yaşıyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.