"Enter"a basıp içeriğe geçin

MONİTÖR TEKNOLOJİLERİ İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Günümüzde herkes telefonundan televizyonuna kadar en kaliteli ekran görüntüsünü yakalamanın peşinde. 720p, 1080p çözünürlüklerin peşinde koşarken bir anda hayatımıza 2K ve 4K monitörler girdi. Çözünürlüğün yanı sıra, kontrast, tepkime süresi gibi detaylar da görüntü kalitesini etkiliyor. Öncelikle telefonlarınızın, tabletlerinizin, laptoplarınızın ve televizyonlarınızın LCD teknolojisine sahip olduğunu belirtmeliyim. Plazma veya tüplü televizyonlarınızı hariç tutuyorum tabi, bu ikili artık demode oldu. LCD teknolojisi ise kendi içinde oldukça farklılık gösteriyor. IPS mi? Yoksa TN panel mi? Aydınlatma sistemi LED mi? Kullanım amacına göre değişkenlik gösteren pek çok kriter mevcut. Yazımda desktop veya laptop bağlamak üzere satın almak istediğiniz bir monitör, hangi özelliklere sahip olmalı kısaca anlatmak istiyorum. Karar verme evresinde yardımcı olabileceğini düşündüğüm detayları sizlerle paylaşıyorum.

dell-ic-taraf

Monitör kalitesini etkileyen faktörler

Öncelikle monitörü oyun oynamak için mi aldığınız oldukça önemli. IPS teknolojisini tercih eden bazı oyuncuların pişmanlık yaşadığı bir gerçek. Neden diye soracak olursanız IPS monitörlerin TN panelli monitörlere göre tepkime süresi daha yüksektir. Akıcı ve çok hızlı tepki veren bir monitör arıyorsanız, TN panelleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Peki günlük hayatta Word, Excel veya dizi izlemekten öteye gitmeyenler nasıl bir ekrana bakmalı? Tabiki IPS. IPS monitörler, TN panelin sahip olduğu bir kaç kusurdan arındırılmıştır. IPS teknolojisi TN’nin aksine, hiç bir görüntü ve renk kaybı olmadan 180 derece bakma fırsatı verir. Peki bir LCD monitörün, IPS mi yoksa TN panele mi sahip olduğunu nasıl anlarsınız? Parmağınızla azıcık ekrana bastırdığınızda ekranda dalgalanma oluyorsa, o monitör TN panele sahiptir. LED aydınlatmaya sahip bir monitör ise standart monitörlere göre size daha parlak ve canlı bir görüntü deneyimi yaşatacaktır.

Yüksek çözünürlük ve kontrastlı bir monitör tercih etmek, ekranınızın görüntü keskinliği ve siyah beyaz ayrımı için oldukça önemlidir. Monitörünüzün çeşitli bağlantı noktalarına sahip olması, ileride farklı bir donanım bağlamak istemeniz durumunda size esneklik kazandıracaktır. HDMI ve Displayport çıkışı olan bir ekran tercih etmek doğru bir hamle olur. Şahsen kendi kullandığım monitör DELL-U2415-STK. MacBook Air için oldukça uygun gördüğüm için tercih ettim. Malum MacBook Air’da sadece thunderbolt girişi var. IPS teknolojisi ve thunderbolt çıkışı olan monitör aynı zamanda üzerindeki ekstra USB portlarıyla oldukça kullanışlı. Ekranı ikiye bölüp bağımsız çalışabiliyorum.

Kısacası herkesin ihtiyacı birbirinden farklı. Siz kendinize göre en uygununu seçip satın alabilirsiniz. Günümüzde her bütçeye göre ekran bulmak mümkün.

Bu yazı yorumlara kapalı.