"Enter"a basıp içeriğe geçin

BMW E87 1 SERİSİ – SINIFININ HAYLAZ ÇOCUĞU

BMW E87 1 Serisi, 2004 yılında premium kompakt hatchback kategorisinde at koşturan Audi A3′ ün karşısına çıkan ilk ciddi rakipti. Audi öncüsü olduğu bu segmenti yaratırken belkide bu kadar başarılı satış rakamlarına ulaşacağını tahmin etmiyordu. Ancak diğer Alman rakiplerinin koca pastayı süslü Golf’ lere bırakmaya niyeti tabiki yoktu. Golf’ ün genel olarak ”ne iş olsa yaparım abi” felsefesini aynen koruyan A3, yeterli konfor ve  performansına rağmen heyecan uyandırmaktan uzak bir otomobildi. BMW E87 1 Serisi, BMW’ nun sadık müşteri kitlesine olan güveninden midir bilinmez, rakibinin karşısına oldukça büyük dezavantajlarla çıktı. BMW standartlarının altında kalan malzeme kalitesi, sert amortisörler, küçük iç mekan ve yüksek fiyat Bavyeralı ufaklığın işini oldukça zora sokuyordu. Ancak yinede E87 savaşı başlatmaya yetecek güce sahipti.

bmw e87 1 serisi iç

BMW E87 1 Serisi nasıl bu kadar başarılı oldu?

BMW araçlarında standart olarak sunulan tek bir şey vardır: Saf sürüş keyfi. BMW E87 1 Serisi, bir istisna olmadı. Ön aksın arkasında konumlandırılan motorlar, 50:50 ağırlık dağılımı, çok noktadan bağlantılı aks sistemleri, sert ve kısa amortisörler, bıçak kadar keskin ve sürücüsünün bir parçası haline gelen servotronic direksiyon sistemi ve belkide en önemlisi; arkadan itiş. BMW’ yu BMW yapan bütün karakteristik özellikler, E87 1 Serisine aynen aktarılmıştı.

BMW E87 1 Serisi, E90 3 Serisi ile yüzde 70 oranında ortak parça kullanıyordu. Motor ve şanzıman kombinasyonlarının büyük bir bölümü ve yürüyen aksamın arka tarafında yer alan parçalar tamamen aynıydı. Üretim maliyetlerini kısan bu politika aynı zamanda araç sahiplerinin kolayca servis hizmeti ve yedek parça bulmasını da sağladı.

bmw e87 1 Serisi arka

BMW kompakt boyutlarda ürettiği aracı için konforu değil, sürücüsünün suratında büyük bir gülümseme vaadetmişti. BMW’ ya başlangıç için çok ideal bir araçtı. Pek çok kişinin aklını muhteşem sürüş özellikleri ile çeldi ve oldukça başarılı satış rakamlarına ulaştı. 2004 yılında üretilmeye başlanan BMW E87 1 Serisi, 2007 yılında ufak bir makyaj operasyonu geçirdi.

2012 yılında ise yerini F20 1 Serisine bıraktı. F20 ile beraber atmosferik motorlar rafa kaldırıldı. Standart olarak sunulan elektrik destekli direksiyon sistemi, verdiği suni his sebebiyle BMW fanatikleri tarafından ciddi olarak eleştirildi. Ancak konfor konusunda yapılan iyileştirmeler, büyüyen iç mekan ve yakıt ekonomisi takdir topladı. Yollara çıktığı ilk günden itibaren sınıfının dinamizm çıtasını belirleyen 1 Serisi, sportiflik konusunda koltuğu rakiplerine uzun yıllar kaptırmayacak gibi gözüküyor.

2017 Edit: Yeni nesil 1 Serisi’nin önden çekişli olacağı nerdeyse kesinleşmiş gibi gözüküyor. BMW böyle bir hamle yaparsa kesinlikle negatif etkilerini görecektir. Sınıfının arkadan itişli tek otomobili olma özelliğini kesinlikle kaybetmemeli.

Bu yazı yorumlara kapalı.