"Enter"a basıp içeriğe geçin

KÜBA GEZİ REHBERİ & OTEL ÖNERİLERİ

UNESCO araştırmalarına göre dünyanın en çok görülmek istenen ülkesi olan Küba, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Sizde bu yazıyı okuyorsanız o turistlerden biri olmaya çok yakınsınız demektir. Karayiplerin en popüler adası olarak kabul edebilecek olan Küba’da gezilmesi gereken bölgeler ve kalınabilecek otelleri tanıtmak istedim.

Kısaca Küba Tarihi

Küba tarihi renkli olduğu kadar, aynı zamanda şok edici olaylarla da dolu. Karayipler’de bulunan ada keşfedildikten sonra, dört yüz yıl boyunca sürecek soykırım, kölelik ve vahşi sömürü süreci başlamış. Geçen bu sürenin sonunda ise İspanya, Karayipler’in en büyük adasının ve dünyanın en büyük şeker üreticisinin kontrolünü ABD’ye kaptırmış.

plaza de la revolucion
Plaza De La Revolucion

Kendi kanunları yüzünden Küba’yı (Filipinler, Guam ve Puerto Rico’ya yaptığı gibi) topraklarına katamayan ABD, bunun yerine ırkçılığı, ekonomik köleliği, içki, kumar ve seks turizmini kurumsallaştırmış. Castro’nun halk devrimi bunlara son verince; ABD, Küba ekonomisini yerle bir ederek karşılık vermiş. ABD ambargoları 50 yıl boyunca Küba’ya büyük zarar vermiş, fakat adanın modernleşmesini ve gelişimini engelleyen bu ambargoların aslında istemsizce yapılmış iyilikler olduğu sonradan fark edilmiştir.

Booking.com  

Küba 1960’lı yıllardan fırlamış gibi duran çok sevimli bir ülke. Hafif yıpranmış binalar, klasik arabalar ve her sokağın başında müzik eşliğinde dans eden insanlar… Umarım bu havası 2014’te Amerika ile girilen normalleşme süreci sonunda aynı şekilde kalabilir. Kapitalizm, girdiği her yeri etkisi altına alıyor, umarım Küba bir istisna olur.

küba eğlence

Castro’nun püritanizmi Kübalılara eğlenmeyi ve partparti yapmayı unutturamamış. Havana, özellikle de Eski Havana muhteşem bir şekilde restore edilmiş, ama büyük bir alışveriş merkezine çevrilmemiş. Havana’ya, Küba kültürünün coşku ve enerjisinin temelinde yatan dostane karakter hala hakim. Bu karakteri adada geçirdiğiniz her saniye yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz.

küba özeti

Küba Gezi Rehberi

Az önce bahsettiğim gibi, ABD’nin Küba’ya karşı tutumunun ne kadar saçma olduğu ortaya çıktıkça, giderek daha fazla sayıda ziyaretçi bu adadaki canlı plaj hayatını, muhteşem gece kulüplerini, insanı kendinden geçiren ritimleri, dansı ve kahkahayı keşfetti. Doğal zenginlikleri de cabası; üstelik Karayipler’in büyük bölümünü yozlaştıran tüketim kültürü bu adayı henüz etkisi altına almış değil. Küba topraklarının yüzde yirmisi yakın zamanda koruma altına alınmıştır. Koruma altına alınan bölgeler arasında 70.000 flamingonun yaşadığı Rio Mâximo-Cagüey sulak arazisi, “mogote” mağaraları ve 3.000 tane Küba timsahının yaşadığı Zapata bataklıkları da bulunuyor.

Küba gezi rehberi
Capitolio

Küba oldukça büyük bir ülke ve her bölgesini gezmek çok zaman alacaktır. Mutlaka gezilmesi önerilen şehirler ise Havana ve Trinidad. Özellikle Havana ve Trinidad’da pek çok otel opsiyonu (yandaki linklerden inceleyebilirsiniz) ve gezilmesi gereken bölge bulunuyor.

Havana’da Gezilmesi Gereken Yerler:

Tatilinize başlamanız gereken şehir hiç şüphesiz Havana. ABD sömürgesi olduğu dönemde iş adamlarının ve film yıldızlarının gözde şehirlerinden biri olan Havana, popülaritesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Ülkenin başkenti olan Havana’yı gezebilmek için minimum 3 gün ayırmanız gerekiyor. Havana’da başlıca yapılması gerekenleri aşağıda listeliyorum;

 • Havana Puro Fabrikası gezisi (gitmeden öndecen bilet alınması gerekiyor)
 • Old Havana Bölgesi
 • Castillo dela Real Fuerza (Amerika Kıtası’nın en eski taş kalesi)
 • Museo Nacioani de Historia Natural (Ulusal doğal tarih müzesi)
 • Museo del Automovil (1900’lü yıllardan kalma Amerikan otomobillerinin sergilendiği bir müze)
 • Fundaction Havana Club (Küba’nın milli içkisi Rom’un nasıl yapıldığını burada öğrenebilirsiniz.)
 • The Capitolio
 • Museo de la Revolucition (Küba devrim müzesi)
 • Plaza de la Revolucion (Şehrin en merkezi bölgesi denilebilir)

Yukarıdaki listeden anlayabileceğiniz üzere gidilmesi ve görülmesi gereken çok fazla yer var. Tüm turistik bölgeleri rahatça gezebilmek için şehir merkezinde bir otel tercih etmeniz doğru olacaktır. Yandaki link üzerinden merkezde bulunan otelleri inceleyebilirsiniz.

Booking.com  

Trinidad Gezilmesi Gereken Yerler:

1500’lü yıllardan kalma olan Trinidad sadece Küba’nın değil, Güney Amerika Kıtası’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri. 1800’lü yıllarda yoğun olarak şeker üretimi yapılan bu bölgede kalkınma o dönemde gerçekleşmiş. Trinidad tam bir açık hava müzesi hatta film seti gibi. Zaten UNESCO 1988’de Trinidad’ı Dünya Miras Listesi’ne eklemiş. Gezilmesi/görülmesi gereken yerlerin listesi aşağıda yer alıyor:

 • Plaza Mayor
 • Museo Romantico
 • Museo de Arqueologia Gumuhaya (arkeoloji müzesi)
 • Museo Historico Municipal

Havana ile Trinidad arası yaklaşık 300 kilometre ve karayolu ile yaklaşık 4 saatte ulaşmanız mümkün. Trinidad’da da Havana’da olduğu gibi şehir merkezinde kalmak akıllıca olacaktır. Kalınabilecek otelleri yine yandaki link‘ten inceleyebilirsiniz.

Booking.com  

Küba’ya Ne Zaman Gidilir?

Küba Noel dönemi ve Haziran-Ağustos tarihleri arasında en yoğun dönemlerini yaşıyor. Sanılanın aksine ekvatora çok yakın olmasada yılın büyük bölümünde hava yeterince sıcak. Ziyaret için en uygun zamanlar yağışların ve turistlerin az olduğu Mart ve Nisan ayları olarak kabul ediliyor.

plaza mayor trinidad
Plaza Mayor (Trinidad)

Küba’ya Nasıl Gidilir?

Küba’ya gitmek isteyen Türk Vatandaşları’nın vize alması gerekiyor. Fiyatı 35 euro. Türkiye’deki hemen hemen her tur şirketinden kolayca vize alabiliyorsunuz. Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Havana’ya uçuyor. Ancak seçeceğiniz tarihlere göre Kolombiya veya Panama’da aktarma yapılması gerekebiliyor. Uçuş süresi yaklaşık 16-17 saat (aktarma durumlarına göre süre değişebilir). Uçak bileti fiyatları seçeceğiniz tarih ve döviz kuruna göre farklılık göstereceği için burada kesin bir ücret vermeyi mantıklı bulmuyorum. Ancak farklı hava yolu şirketlerinin aktarmalı uçuşları ile daha uygun fiyatlara yolculuk yapabilirsiniz. 

Küba Otel Tavsiyeleri

Küba’da tatil yapmayı planlayanların önceliği genellikle Havana oluyor. O yüzden otellerin fiyat aralıklarını Havana’yı baz alarak belirledim. Otel fiyatlarıda Türk Lirası’nın değeri ve Küba’yı ziyaret etmek istediğiniz tarihlere göre mutlaka değişiklik gösterecektir. Şubat 2020 tarihinde Havana’da iki kişi için en ucuz 1 gecelik oda fiyatı 250, en pahalı otellerin gecelik oda fiyatları ise 2000 lira civarında.

Yukarıya eklemiş olduğum linkler üzerinden Havana bölgesindeki otelleri fiyat seviyelerine göre inceleyebilirsiniz. Küba’da neredeyse tüm binalar çok eski ve ucuz oteller tahmin edebileceğiniz üzere biraz bakımsız. Bu yüzden aşağıda lüks ve orta fiyat aralıklarına göre seçtiğim otelleri listelemek istedim. 

hotel plaza havana

Listeye ilk olarak 5 yıldızlı ve lüks bir otel ile başlamak istedim. Plaza, Old Havana bölgesinde yer alan çok merkezi bir otel. Müşterilere havalimanından transfer ve açık büfe kahvaltı seçenekleri sunuluyor. Tarihi bir yapının restore edilerek turizme kazandırılması sonucunda hizmete açılan otelin geniş tavanları ve nostaljik bir dekorasyonu var. Oteli detaylı olarak incelemek isterseniz yandaki link’e tıklayabilirsiniz.

küba otel önerileri

Hotel Caribbean orta seviye oteller içerisinde konumuyla benim en çok beğendiğim otel oldu. 1960’lardan kalma bir dekorasyona sahip olan otel hemen hemen tüm turistik bölgelere yürüme mesafesinde. Gecelik oda fiyatlarına kahvaltı da dahil. Otel hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için yandaki linke tıklayabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse Küba eğer imkanınız varsa kesinlikle görülmesi gereken bir ülke. Eğer Küba haricinde egzotik bölgeler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, “Ubud Gezi Rehberi” ve “Turks & Caicos Gezi Rehberi” yazılarımı inceleyebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.