"Enter"a basıp içeriğe geçin

KÜBA’DA NE YAPILIR?

Küba tarihi renkli olduğu kadar, aynı zamanda şok edicidir. Dört yüz yıl süren soykırım, kölelik ve vahşi sömürüden sonra, İspanya, Karayipler’deki bu en büyük adanın ve dünyanın en büyük şeker üreticisinin yönetimini Küba’nın hevesli komşusu ABD’ye kaptırdı.

Kendi kanunları yüzünden Küba’yı (Filipinler, Guam ve Puerto Rico’ya yaptığı gibi) topraklarına katamayan ABD, bunun yerine ırkçılığı, ekonomik köleliği ve içki, kumar ve seks turizmini kurumsallaştırdı. Castro’nun halk devrimi bunlara son verince; ABD, Küba ekonomisini yerle bir ederek karşılık verdi, fakat kötü şöhretli Guantanamo deniz üssü gibi sözde haklarını da iade etmedi. ABD ambargoları 50 yıl boyunca Küba’ya büyük zarar verdi, fakat adanın modernleşmesini ve gelişimini engelleyen bu ambargoların aslında istemsiz iyilikler olduğu sonradan fark edildi.

Küba 1960 yıllardan fırlamış gibi duran çok sevimli bir ülke. Hafif yıpranmış binalar, klasik arabalar ve her sokağın başında müzik eşliğinde dans eden insanlar… Umarım bu havası 2014’te Amerika ile girilen normalleşme süreci sonunda aynı şekilde kalabilir. Kapitalizm, girdiği her yeri etkisi altına alıyor, umarım Küba bir istisna olur.

küba eğlence

Castro’nun püritanizmi Kübalılara eğlence ve partiler düzenlemeyi unutturamadı. Havana, özellikle de Eski Havana restore edildi, ama büyük bir alışveriş merkezine çevrilmedi; rumba müziğinin eğlenceli ritimlerine eşlik etmeyi sürdürdü. Havana’ya, Küba kültürünün coşku ve enerjisinin temelinde yatan dostane karakter hakimdir. Bu karakteri her an hissedersiniz.

küba özeti

Küba Karayipler’de Bir Vaha

ABD’nin Küba’ya karşı tutumunun ne kadar aptalca olduğu ortaya çıktıkça, giderek daha fazla sayıda ziyaretçi bu adadaki canlı plaj hayatını, muhteşem gece kulüplerini, insanı kendinden geçiren ritimleri, dansı ve kahkahayı keşfetti. Doğal zenginlikleri de cabası; üstelik Karayipler’in büyük bölümünü yozlaştıran tüketim kültürü bu adayı etkisi altına almış değil henüz. Küba topraklarının yüzde yirmisi yakın zamanda koruma altına alındı. Koruma altına alınan bölgeler arasında 70.000 flamingonun yaşadığı Rio Mâximo-Cagüey sulak arazisi, “mogote” mağaraları ve 3.000 tane Küba timsahının yaşadığı Zapata bataklıkları da bulunuyor. Bunlar ve dökme demirden ızgaralar, yıkık dökük villalar, mükemmel purolar ve mojitolar Küba’da sizi bekliyor. Bu adada geçmişin ve geleceğin en güzel yanlarını bulacaksınız. Hemen, şimdi yola çıkın.

Bu yazı yorumlara kapalı.