"Enter"a basıp içeriğe geçin

TURKS ve CAICOS OTELLERİ & GEZİ REHBERİ

Turks ve Caicos Adaları, Miami’nin 900 km güneydoğusunda, Bahama Takımadaları’nın altında, ABD doları kullanan bir İngiliz kolonisi. Turks ve Caicos Adaları, irili ufaklı 40 adadan meydana geliyor. İlk olarak Cristopher Colombus tarafından keşfedilen bu muhteşem adalar, bu tarihten itibaren tahmin edebileceğiniz gibi oldukça fazla değişikliğe uğramış. Yerli halk nüfusu azalmış ve korsanların uğrak yeri haline gelmiş. Günümüzde ise dünyanın her yerinden gelen turistlerin uğrak adresi olmuş durumda. Bu yazımda sizler için adaların gezilmesi bölgelerini ve kalınabilecek otellerini tanıtmak istedim.

Turks & Caicos Adaları Nerede ve Nasıl Gidilir?

Booking.com  

Karayiplerde bulunan Turks ve Caicos adaları, iki kireçtaşı platosunun sırtlarında yer alır ve sığ sularla çevrili; adalardaki mangrov bataklıkları ve tuz havuzları ise 17. yüzyıldan bu yana faydalanılan doğal zenginliklerin başında geliyor. Adaların her iki ucu da sığ mercan resiflerinden derin deniz kanallarına geçiş yapılıyor ve bölgenin en zengin ekolojik çeşitliliği buralarda bulunuyor. Türkiye’den aktarmasız bir şekilde adalara ulaşmak ne yazık ki mümkün değil. Uçuşlar genelde Miami veya New York aktarmalı oluyor ve ortalama 20 saat sürüyor. Ancak bu yola kesinlikle değeceğini düşünüyorum.

turks ve caicos

Turks ve Caicos Adalarına Ne Zaman Gidilir?

Kuzey Yarım Küre’de yer alan Turks & Caicos; Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Miami üçlüsüne oldukça yakın ve yıl boyu sıcaklık seviyeleri de benzer durumda. Yaz aylarında oldukça sıcak ve kurak olan adaları ziyaret etmek için en uygun zaman Nisan ve Mayıs ayları olarak kabul ediliyor. Fiyatların daha uygun ve mevsimin benzer olduğu alternatif dönem ise Eylül-Ekim.

Booking.com

Turks ve Caicos Doğal Güzellikleri ve Gezilecek Yerler

Uzun doğa yürüyüşlerini seviyorsanız Turks & Caicos’tan büyük keyif alacağınıza emin olabilirsiniz. Adalarda iguana, mavi balıkçıl, balık kartalı, pelikan, sümsük kuşu ve flamingo sürüleri gözlemlenebiliyor. Adaların ılık sularında ton balığı, wahoo, mavi kılıçbalığı veya barracuda tutabilir; kaplumbağalarla, manta ray balıklarıyla, ahtapotlarla ve köpekbalıklarıyla dalış yapabilirsiniz. Northwest Point resiflerinde, Salt Cay’in tarihi batığı önünde uzanan meşhur mercan formasyonları yer yer 2100 metre yüksekliğe varan bir duvar örmüştür ve Grand Turk ile West Caicos’un sahip olduğu bu doğal güzellik dünyaca meşhurdur.

turks ve caicos adalarında dalış

Cennetten bir parça olarak tanımlanabilecek olan Turks ve Caicos’ta mutlaka gidilmesi gereken bazı yerleri aşağıda listelemek istedim. Kalacağınız otellerde yerel rehberler ile iletişime geçerek günü birlik geziler düzenleyebilirsiniz;

 • Grace Koyu
 • Chalk Sound
 • Taylor Koyu
 • Our Lady of Divine Bölgesi
 • Long Beach
 • Leeward Beach
 • Sapodilla Koyu
 • Bid Rock Point Trail
 • Princess Alexandra National Park
 • Cheshire Hall
 • The Hole
 • Anna’s Art Gallery

Turks & Caicos Otel Fiyatları Tavsiyeleri

Turks ve Caicos Adaları’nın,  batı ucundaki Providenciales (ya da kısaca Provo) en gelişmiş adadır. Adada uluslararası havaalanı, büyük oteller, resortlar, yazlık meskenler ve çeşitli eğlence mekânları bulunur. Providenciales otellerini incelemek isterseniz yandaki linki tıklayabilirsiniz.

turks ve caicos otelleriDoğuda yer alan, adaların başkenti Grand Turk ise büyük seyahat gemilerinin uğrak noktasıdır. Özel tekneyle gelmediğiniz sürece, ilk uğrak yeriniz ya Provo ya da Grand Turk olacaktır. Grand Turk otellerini incelemek için yine yandaki link size yardımcı olacaktır.

Otellerin fiyatları ise tahmin edebileceğiniz üzere gidilecek mevsime, dolar kuruna ve otelin yıldız sayısına göre değişkenlik gösteriyor. 4-5 Yıldızlı otellerin iki kişi için gecelik oda fiyatları 1.500-2.000 lira civarında. 2020 yılının Ocak ayında booking.com üzerinden incelediğim ve fiyatlarını da göz önünde bulundurarak beğendiğim otellerin listesi aşağıda yer alıyor;

east bay resort turks and caicos

Güney Caicos Adası içerisinde yer alan East Bay Resort’a, Providenciales adasından 20 dakikalık bir uçuşla ulaşılabiliyor. Otelin sahili bembeyaz kumlarla kaplı ve adanın en büyüğü. Misafirlerine bazı dönemler ücretsiz su sporları ve dalış turları yapma imkanı tanıyabiliyorlar. Odalar manzaralarına göre fiyatlandırılıyor ve akşam yemeği dahil değil. Oteli incelemek için yandaki linke tıklayabilirsiniz.

alexandra-resort-turks-ve-caicosAdaların en popüleri Providenciales’te yer alan Alexandra Resort, Antalya gibi turistik bölgelerimizden alışık olduğumuz tarzda her şey dahil bir tatil köyü. Hemen hemen tüm turistik bölgelere ve havalimanına çok yakın.  Havalimanında transfer hizmetini ücretsiz sunuyorlar. Otel hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için tıklamanız gereken link yanda yer alıyor.

Daha egzotik bir tatil bölgesi arıyorsanız, Ubud Otelleri ve Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.