"Enter"a basıp içeriğe geçin

YAZILIMCILAR AKILLI SAHA İLE NE SUNUYOR?

Akıllı saha, geçtiğimiz yıl iki yazılımcı tarafından halı sahalar için geliştirilmiş bir proje. Peki yazılımcıların halı sahada futbol oynamaktan başka ne işi olabilir ki diye soruyor insan?

Yazılımcı arkadaşlarınız varsa sürekli farklı bir proje geliştirme sevdasından olduğunu gayet iyi bilirsiniz. Neredeyse gördükleri her şeyden yeni bir proje fikri ile çıkarlar ve kafalarında sürekli bunu kurarlar. Sonra çoğu unutulur, uçar gider.

Akıllı saha projesi bence cesaret isteyen ucu açık bir proje iken yinede yapılmış ve başarıya ulaşmış gözüküyor. Siteye girince bir çok halı sahadan canlı yayın ile o andaki maçları izleyebiliyoruz. Halı saha maçı bittikten sonra ise takımı toplayıp maç kritiğine başlayabilirsiniz, çünkü maçlarınız bu girişimci yazılımcılar tarafından kaydedilmiş oluyor. İsterseniz baştan izleyin, isterseniz golleri izleyin.

Bu güne kadar yaptığınız halı saha maçlarınızda attığınız gollerin kaçı kayıt altında? Bence sıfır. Ama belkide bundan sonra attığınız golleri Facebook sayfanızda paylaşabilirsiniz.

akilli halisaha nedir?

Peki nedir bu Akıllı Saha?

Projenin sloganı “Bu maç burada bitmez” olarak belirlenmiş ki bence projeyi açıklıyor. Sisteme üye olan halı sahalara özel kamera sistemleri kuruluyor. Özel 360 derece çekim yapan kamera maç açılarının tamanını almak için yeterli. Kamera tam bir maç kaydı yapıyor. Böylece videoda istediğiniz yere çevirip bakabiliyoruz. Öyle ki bu sistem halı sahadaki ofisinizde kurulan o eski hantal kamera kayıt cihazlarına bağlı değil. Zaten sistemi güzelleştiren de bu. Kamera yayınları internet üzerinden kaydediyor ve yayınlıyor. Muhtemelen Cloud, yani Bulut Sunucu kullanıyorlar ve bütün kaydedilen maçlar burada saklanıyor. Bulut üzerindeki maçlar siteden halı saha ismi ile yayınlanıyor. Halı sahadaki oynanan maçın tarihi ve saati ile isimlendirilen videolardan seçerek o gün arkadaşlarınız ile yaptığınız maçı tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Akıllı saha sisteminden alacağınız video ile attığınız golleri sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Sanal gözlük ile maçları 360 derece açı ile izleyebilirsiniz. Trübünden gerçek bir maç izliyormuş gibi istediğiniz an istediğiniz yere bakabilir pozisyonu kolayca takip edebilirsiniz.

Bu sistemin en genel haliyle açıklanması. Ancak akıllı sahalar aynı zamanda ısı haritası da verebiliyormuş. Sitede öyle yazıyor ama bu veriye herhangi bir şekilde ulaşamadım. Sistemin daha sonra entegre edileceğini düşünüyorum. Bu da basit bir halı saha maçını profesyonel bir analiz ile nasıl daha ateşli yapar tahmin etmek mümkün değil. Kim bilir belki bazı takımlar bu verileri kullanarak zayıf taraflarını geliştirir. Halı saha turnuvalarında daha başarılı olurlar. Halı saha ligleri çalışmalarını sadece analiz yapabilmek açısından belkide bu Akıllı Halı Sahalardan birinden yaparlar.

Akıllı Halı Sahalar Nasıl Geliştirilebilir?

Sistemi incelediğim kadarıyla şu anda sadece halı saha adı, tarih ve saat parametreleri ile 55 dakika kadarlık bir videoya erişim sağlıyor. Isı haritası da söylendiği şekilde entegre edilmeli. Ek olarak sırt numarası ile kişi takip ederek koşu mesafesi, pas sayısı gibi bazı profesyonel metriklerin eklenmesi de mümkün olabilir. Bu sistemin geliştirilmesi halı sahada futbol oynayan amatörler için güzel veriler sağlayacaktır ancak en çok fayda sahalarda gündüz futbol okullarına gelen genç futbolcular için sağlanacaktır. Böyle bir sistem ile akıllı saha gelişme aşamasındaki futbolculara asla bulamayacakları istatistikleri kolayca sunacaktır. Zayıf taraflarını öğrenen futbolcu adayları zayıf yanlarını görebilecekler ve bu konuda daha fazla çalışacaklardır. O yüzden bu sistemin gelişmesini bir futbol sever olarak dört gözle bekliyoruz.

Bu yazı yorumlara kapalı.