"Enter"a basıp içeriğe geçin

STEEMIT – STEEM COIN NEDİR? NASIL KAZANILIR?

Steemit, insanlar tarafından Steem olarak tanınan ve blockchain altyapısı ile çalışan bir sosyal medya platformu. Steemit üyeleri, paylaştıkları video, fotoğraf ve yazıların beğenilip paylaşılması sonucunda Steem adı verilen bir coin ile ödüllendiriliyor. Yani kullanıcılarına içerik ürettikçe kazanma fırsatı veriyorlar. Reddit’in kullanıcılarına para ödeyen versiyonu dersem yanlış olmaz sanırım. Bu yazımda merak edenler için Steem ve Steemit hakkında bilgi vermek istedim.

Steemit – Steem Nedir?

Steemit, yukarıda da bahsettiğim gibi kaliteli içerik üreten kullanıcıların ödüllendirildiği bir sosyal medya platformu. Steemit’in kurucuları Ned Scott ve Dan Larimer, oldukça mantıklı bir iş yapıyor. Kullanıcıları ufak bir ücret ile teşvik ederek özgün ve kaliteli içerik ürettiriyorlar. Tabi ödemeyide Steem adı verilen bir token ile yapıyorlar.

Kağıt üzerinde çok güzel gözükse de sistemin birkaç dezavantajı mevcut. Teorik olarak kaliteli özgün içerikler üreterek ciddi paralar kazanmanız mümkün ancak sistem içerisinde kıdemli yazarların önceliği var. Elinde steem power bakiyesi fazla olan yazarlar, az olanların önüne rahatlıkla geçebiliyor. Sistem içerisinde pek çok sahte kullanıcı ve haksız kazanç elde etmeye çalışan üye mevcut. Tabi konsept biraz daha yaygınlaşıp geliştikçe bu tarz sorunlar giderilecektir. Öyle veya böyle, Steemit Haziran 2016’dan bugüne kadar (26 Nisan 2018) kullanıcılarına toplamda 40.000.000 dolar ödeme yapmış durumda. Steem hakkında daha detaylı bilgiye yukarıdaki videoyu izleyerek ulaşabilirisiniz. Ayrıca whitepaper‘larına yine verdiğim linkten erişmeniz mümkün.

steem üzerinden nasıl para kazanılır?

Steem Coin Fiyatı Artar mı?

Kullanıcı sayısı arttıkça Steem fiyatlarınında artması söz konusu. Pek çok ülkede üye sayılarının arttığı görülüyor. Sitenin aylık trafiği Similarweb üzeride yer alan veriye göre 40.000.000 civarında. Alexa rank’i ise globalde 1297. sırada. Tabi beklenen bu artış, yol haritalarında belirledikleri hedeflere ulaşmalarına da bağlı. Eğer Steem’e yatırım yapmayı planlıyorsanız, mutlaka detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederim. (Hatırlatma: Yatırım tavsiyesi değildir.)

steem coin ne kadar?

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz üzere 1 Steem şu an Binance üzerinde 0.0004061 BTC üzerinden işlem görüyor. Buda yaklaşık 3,6 dolara denk geliyor. Yine grafikte görebileceğiniz üzere 2018 yılının Nisan ayında ciddi bir sıçrama yaptığı görülebilir. 2018 yılının Nisan ayında pek çok coin gibi Steem’de toparlanmaya başladı. Siz bu yazıyı okurken, fiyatı hangi seviyelerde olur bilemiyorum.

Steem Coin Nasıl Alınır?

Steem, Binance ve Bittrex gibi pek çok büyük borsada işlem gören bir coin. Ben komisyon oranları daha düşük olduğu için Binance üzerinden işlem yapmayı tercih ediyorum. İsteyenler yandaki link üzerinden Binance’e üye olabilirler. Steem haricinde geleceği parlak olan coin projeleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz BATPOEELFPOWR, BNB ve Aion‘u inceleyebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.