"Enter"a basıp içeriğe geçin

SİCİLYA OTEL ÖNERİLERİ & GEZİ REHBERİ

Akdeniz’in en büyük adası olan ve dünyanın çok kültürlü ilk toplumlarından birine ev sahipliği yapan Sicilya, Avrupa tarihinin küçük bir özeti gibi. İtalya’nın ucunda, stratejik bir noktada yer alan ada, Ortadoğu, Orta Asya, Afrika, Yunanistan, Balkanlar, İber Yarımadası, Kuzey Avrupa ve hatta Amerika’dan gelen (daha yakın zamanda, daha kısa süreli ama diğerleri kadar etkili) işgalci güçler arasında sürekli el değiştirmiş.Ada için gelen her kültürü içine alacak kadar büyük ve ondan etkilenecek kadar da küçük dersem yanlış olmaz. Buna karşılık diğer kültürleri etkileyecek kadar da güçlü bir öz kimliği olduğunu da söylemem gerekiyor. Mükemmele yakın iklimi, verimli, volkanik temelli toprakları ile Sicilya, kültürel zenginlikleri yanında doğal güzellikleri ile de kesinlikle etkileyici bir ada.

sicilya otelleri

Sicilya’ya Ne Zaman Gidilir?

Sicilya alışık olduğumuz Akdeniz iklimine sahip bir bölge. Yaz aylarında aşırı sıcak ve nemli olduğundan gündüzleri gezmek için pek uygun sayılmaz. En ideal ziyaret tarihleri Nisan-Haziran ve Eylül-Ekim ayları arasında. Eylül ayı özellikle yerli halk tarafından en güzel dönemi olarak kabul ediliyor.

Sicilya Adası’na Nasıl Gidilir?

Sicilya’ya uçak, gemi, otobüs ve tren yolculuğu yaparak ulaşabiliyorsunuz. İçlerinden en enteresanı kesinlikle tren yolculuğu. İtalya’nın hemen hemen her şehrinden Sicilya’ya trenle gidebilirsiniz. Yüksek hızlı veya normal tren ile yolculuk yapmayı tercih ederseniz, Messina Boğazı’ndan tren feribotu ile geçerek Sicilya’ya ulaşabilirsiniz. Daha kısa sürede gitmek isteyenler İstanbul’dan uçağa binerek Katanya Havalimanı’na aktarma yapmadan ulaşabilirler.

Booking.com

Sicilya’da Nerede Kalınır?

Sicilya kuzeyde kayalık ve güneyde kumsal alanlardan oluşan 1.000 km uzunluğundaki sahil şeridi ile üçgen şeklinde bir ada. Gezerken araç kiralamak iyi bir opsiyon olabilir. Özellikle Katanya ve Palermo mutlaka gezilmesi gereken şehirler. Katanya adanın doğusunda yer alıyor ve gezinize başlamak için ideal bir adres. Katanya’da biraz kaldıktan sonra tatilinizi Palermo’da tamamlayabilirsiniz. İki şehir arasındaki mesafe yaklaşık 200 kilometre.

Booking.com

Sicilya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Adanın doğusunda yer alan ve Avrupa’nın en aktif yanardağı olan Etna Yanardağı 3.330 m yüksekliğinde. Dağın eteklerinde, geçitler ve heyecan verici koyaklarla parçalanmış bir lav ve kireçtaşı platosu yer alıyor. Dağ ormanları arasında buğday tarlaları, üzüm bağları, portakal, limon, zeytin ve badem ağaçları yer alıyor. Bu bölge çevresindeki harabeler kadar yaşlı bir tarım kültürünü de içinde barındırıyor. Bu yüzden Sicilya’ya uğrayan herkesin mutlaka Etna’nın çevresini gezmesi öneriliyor. Dağın arada sırada patlaması halk tarafından sıradan karşılanıyor, yani korkulacak bir durum yok.

Katanya Manzarası

Sicilya Adası’nda tarihi yapılar da oldukça fazla. Palermo’nun saraylarında, Noto’nun Barok fantezisi içinde, Agrigento’nun muhteşem tapınaklarında, Ortaçağ şehri Monreale ve Taormina’da Sicilya’nın atılgan, hoş görülü, eğlenceli yanlarını sürekli hissedebilirsiniz. Bu yerlerde ve hatta iç bölgelerin tepelik alanlarında tarımla uğraşan köylerden Sicilya büyüleyici manzarası ile sizi etkileyecektir.

Booking.com

Sicilya aynı zamanda Baba filmine konu olan Vito Carleone’nin yaşadığı Carleone kasabasınada ev sahipliği yapıyor. Sicilya’da artık esamesi okunmayan mafyanın yinede izlerini görmek mümkün. Katanya’da Baba’nın çekildiği yerleri mutlaka gezin. Konaklayacağınız otelleri kalacağınız şehirlerin merkezlerine yakın seçerseniz, gezerken işiniz kolaylaşacaktır. Kısa bir gezi listesi yapacak olursak:

  • Agrigento Tapınaklar Vadisi
  • Siracusa Neapolis Arkeoloji Müzesi
  • Katanya Doumo Meydanı
  • Palermo Arkeoloji Müzesi (Antonio Salinas)

Sicilya Otel Önerileri

Sicilya Adası, her bütçe için uygun sayılabilecek otel opsiyonlarıyla dolu. Fiyatlar TL bazında Euro kuruna ve gitmek istediğiniz mevsime göre değişim gösterecektir. Sicilya bölgesinde kalabileceğiniz en ucuz otellerin iki kişi için gecelik fiyatı 100 lira, en pahalı otellerin gecelik fiyatı ise 3.000 lira civarında oynuyor. İki kişi için ortalama gecelik fiyatlarına göre otelleri sınıflandıracak olursak;

Yukarıya eklemiş olduğum linkler üzerinden Sicilya bölgesindeki otelleri fiyat seviyelerine göre inceleyebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var, belirttiğim fiyatlar tek gecelik ve gideceğiniz tarih aralığına göre mutlaka değişecektir. Aşağıda ise her fiyat grubu için şahsen beğendiğim otellerin listesi yer alıyor. (Otelleri Katanya ve Palermo’dan seçtim.)

B&B Orlando Suites (Katanya)

sicilya otelleri orlando suites

B&B Orlando Suites, Katanya’nın tam olarak merkezinde ve gezilmesi gereken turistik bölgelere çok yakın. İki kişi için gecelik oda fiyatı 200 lira civarında. (Şubat 2020 tarihine ait bir fiyat bu) Otelin otoparkı var ancak kahvaltı fiyata dahil değil. Otel hakkında daha detay bilgi almak ve rezervasyon yapabilmek için yandaki linki tıklayabilirsiniz.

Hotel Joli (Palermo)

otel joli palermo

Hotel Joli, Palermo’da bulunan 3 yıldızlı bir otel. Kesinlikle orta seviye otellerin içerisinde en iyilerden birisi. Gecelik oda fiyatları 400 lira civarında Şehir merkezine yakın olmasının yanı sıra ücretsiz güzel bir kahvaltı oda fiyatına dahil. 19. yüzyıldan kalma olan binada tavanlar oldukça yüksek, ferah ve eski saray odalarına benzer bir şekilde dekore edilmiş. Palermo’da kalmak isteyenler kesinlikle bu oteli incelemeli. Yandaki linkten otel detay sayfasına ulaşabilirsiniz.

Antica Torre dell’acqua del (Palermo)

antica torre palermo

Antica Torre dell’acqua del, Palermo’yu yürüyerek gezmek için adeta biçilmiş kaftan. Ortaçağ döneminden kalma olan bu yapı restore edilerek turizme kazandırılmış. Odaların gecelik fiyatı 600 lira civarında. Ben zincir otellerde kalmaktansa bu tarz otantik otellerde kalmayı tercih ediyorum. Sizde benim gibi düşünüyorsanız oteli yandaki linkten inceleyebilirsiniz.

Kısaca toparlamak gerekirse, Sicilya alışılmışın dışında bir İtalya tatili yapmak isteyenlerin mutlaka göz atması gereken bir bölge. İtalya’da Milano civarını merak edenler,  Milano Gezi Rehberi yazımı inceleyebilir.

Bu yazı yorumlara kapalı.