"Enter"a basıp içeriğe geçin

SİCİLYA’DA NE YAPILIR?

Akdeniz’in en büyük adası olan ve dünyanın ilk çok kültürlü toplumuna ev sahipliği yapan Sicilya, Avrupa tarihinin özeti gibidir. İtalya’nın ucunda, stratejik bir noktada yer alan ada, Ortadoğu, Orta Asya, Afrika, Yunanistan, Balkanlar, İber Yarımadası, Kuzey Avrupa ve hatta Amerika’dan gelen (daha yakın zamanda, daha kısa süreli ama diğerleri kadar etkili) işgalci güçler arasında sürekli el değiştirmiştir.

Ada gelen her kültürü içine alacak kadar büyük ve ondan etkilenecek kadar da küçüktür. Buna karşılık diğer kültürleri etkileyecek kadar da güçlü öz kimliği vardır. Mükemmele yakın iklimi, verimli, volkanik temelli toprakları ile Sicilya, kültürel zenginlikleri yanında doğal güzellikleri ile de sizi fetheder.

Etna Yanardağı Sicilya’nın Patlayan Yarası 🙂

Sicilya kuzeyde kayalık ve güneyde kumsal alanlardan oluşan 1.000 km uzunluğundaki sahil şeridi ile üçgen şeklinde bir adadır.etna dağı Doğuda Avrupa’nın en aktif yanardağı olan Etna Yanardağı 3.330 m yüksekliğindedir. Dağın aşağılarında, geçitler ve heyecan verici koyaklarla parçalanmış bir lav ve kireçtaşı platosu bulunur. Dağ ormanları arasında buğday tarlaları, üzüm bağları, portakal, limon, zeytin ve badem ağaçları göze çarpar. Burası çevresindeki harabeler kadar yaşlı bir tarım kültürü barındırmaktadır. Dağın arada sırada patlaması ise artık sıradan karşılanmaktadır. Volkanik bölgelerde genelde topraklar çok verimli olur.

Sicilya’da tarihde oldukça canlıdır: Palermo’nun saraylarında, Noto’nun Barok fantezisi içinde, Agrigento’nun muhteşem tapınaklarında, Ortaçağ şehri Monreale ve Taormina’da Sicilya’nın atılgan, hoş görülü, eğlenceli yanlarını sürekli hissedersiniz. Bu yerlerde ve hatta iç bölgelerin tepelik alanlarında tarımla uğraşan tozlu köylerde Sicilya büyüleyici görünür. Bu büyü bin yıllar içinde oluşmuş bir tarihin izlerinden gelir.

Sicilya aynı zamanda Baba filmine konu olan Vito Carleone’nin yaşadığı Carleone kasabasınada ev sahipliği yapmaktadır. Carleone’nin hayatı hakkında çekilmiş olan Baba filmini seyretmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Sicilya’da artık esamesi okunmayan mafyanın yinede izlerini görmek mümkün. Katanya’da Baba’nın çekildiği yerleri mutlaka gezin.

Bu arada Manhattan’da yediğim Canoli tatlısı buraya özgüymüş. Yemediyseniz mutlaka deneyin. Ağır pastacı kreması ve şeker içeriyor, tüketirken dikkat etmekte fayda var. Ayrıca İtalya’nın başka bir güzide adası olan Capri hakkında yazığım yazıya mutlaka göz atın.

Bu yazı yorumlara kapalı.