"Enter"a basıp içeriğe geçin

FÜMECİ SMOKEHOUSE, ŞARKÜTERİDE SON NOKTA

Eğer arama sonuçlarında bu başlığı görüp tıkladıysanız, mükemmel bir pazar kahvaltısı hazırlamak veya içki yanında tüketmek üzere muhteşem yancılar istiyorsunuz demektir. Fümeci Smokehouse ürünlerine, ilk olarak tesadüf eseri evin yakınında bulunan bir şarküteride denk geldim. Füme gravyer peynirini alıp yedikten sonra beynimde şimşekler çaktı ve tüm ürünlerin satıldığı bir mağaza var mı acaba diye google’ladım. Merkezlerinin Yenisahra’da olduğunu öğrenip hemen gittim. Bu yazımda da size Fümeci ürünleri hakkında bilgi vermek istedim.

fümeci smokehouse şarküteri

Fümeci Smokehouse Adresi

Az önce bahsettiğim gibi bu yazıyı okumaya başladıysanız, zaten Fümeciye  gitmeye karar vermişsiniz demektir. O yüzden ilk olarak adresini yazıyorum. Fümeci, Yenisahra’da yer alan Metro Alışveriş Merkezi civarında. Kendi web sitelerinde Ataşehir Şubemiz falan diye yazmışlar ama bildiğiniz Yenisahra orası. Açık adresi: Zaloğlu Cad. No: 1/1 Yenisahra Ataşehir – İstanbul. Telefon numarasını da buraya yazıyorum: +90 216 472 82 82

Fümeci şarküteri reyonu

Fümeci Smokehouse Et Ürünleri

Fümeci, etlerinin tamamını Trakya bölgesinde yer alan çiftliklerden temin ediyor. Doğal yemlerle beslenmeyen ve serbest olarak dağda-bayırda gezmeyen hayvanların etlerini dükkana sokmuyorlarmış. Özellikle kuzu etlerinin Kıvırcık cinsinden olması beni benden aldı. Meşe odunuyla işledikleri ürünlerinin yanında çiğ et satışı da yapıyorlar ama esas odakları füme et ürünleri.

fümeci sosis

Burada hepsi hakkında bir yorum yapmak isterdim ama gerçekten çok fazla ürünleri var. Doğal olarak hepsini yeme fırsatım olmadı. Benim yediklerim arasında öne çıkanları şu şekilde sıralayabilirim:

  • Kuzu Cotto: Kıvırcık kuzunun but etinden yapılıyor. Et kesinlikle kokmuyor. Zaten satın almadan önce bir dilim denemenize izin veriyorlar. Benim favorim bu oldu.
  • Füme Antrikot: Kendi özel baharat karışımlarıyla 3 saat boyunca masaj yaptıkları antrikotları meşe dumanıyla tütsüleyip satıyorlar.
  • Beef Jerky: Biftek cipsi. Tıkır tıkır, kaç tane yediğinizi anlamazsınız.
  • Jalopeno ve Cheddarlı Sosis: Açıklama yapma ihtiyacı duymuyorum.
  • Kara Biberli Çiğ Sucuk: Antrikottan sucuk kıyması çekiyorlar. Direk çiğ olarak gömülüyor.
  • Hindi But Füme: Kırmızı et yemek istemeyenler için harika bir alternatif.

Bu saydıklarımın haricinde füme sucuk, klasik füme et ve dana bratwurst kesinlikle denenmesi gereken ürünlerin başında geliyor. Zaten Fümeci’den ne alırsanız alın, alternatiflerinin bir tık üzerinde lezzete sahip olduklarını anlayacaksınız.

fümeci kuzu cotto

Fümeci Smokehouse Peynirleri

Peynir bölümüne gelince etlerde olduğu gibi çeşitlilik göremiyorsunuz. Tabi her peynirin füme edilmeye uygun olmaması burada önemli bir etken. Benim görebildiğim iki çeşit peynir vardı. Füme eski kaşar ve gravyer. İkisininde tadı şarap yanında servis etmeye daha uygun. Ben kahvaltıda da yemeyi seviyorum. Gravyer biraz daha tatlımsı ve yağlı, eski kaşar biraz daha tuzlu ve sert. İkisininde tadı oldukça güzel.

Kısaca toparlamak gerekirse, yıllarca yurtdışından ithal edilen, gerçekten iyi füme edilmiş şarküteri ürünlerinin artık yerli bir alternatifi var. Pek çok lokal şarküteriye ürünlerini gönderiyorlar. Ama ben mümkünse Yenisahra’ya uğramanızı tavsiye ederim.

Bu yazı yorumlara kapalı.