"Enter"a basıp içeriğe geçin

SANTORİNİ’DE NE YAPILIR?

Ege Denizi’nin güneyinde, Yunanistan anakarasına yaklaşık 200 km mesafede bulunan Santorini, etkileyici manzarası, muhteşem günbatımı ve harika kumsallarıyla, Kiklad Adaları içinde belkide en güzeli  olabilir. Bu volkanik ada sadece doğal güzellikleri ile değil, gece hayatıyla da oldukça popüler bir tatil noktası.

Yukarıdan bakınca ortasındaki devasa koyla halkayı andıran adanın, dünyadaki en büyük yanardağ patlamalarından biri olan milattan önce 1650’deki patlamadan geriye kalanlardan oluştuğu açıkça bellidir. Koyu çevreleyen kalderanın duvarları deniz seviyesinden 300 m yüksekliğe çıkar. Adanın yamaçlarındaki renkli katmanlarda daha önceki patlamaların izleri görülebilir: Her bir katman tek bir patlamada açığa çıkan sıkışmış lavlardan oluşur. Koyun ortasındaki ufak ada, oluşmakta olan bir diğer volkanik konidir.

Santorini akşam manzarası
Santorini

Santorini Manzarası Gerçekten Eşsiz

Eldeki kanıtlar büyük yanardağ patlamasının tetiklediği dev dalgaların, merkezi Girit Adası’nda bulunan Minos uygarlığının düşüşüne dolaylı olarak etkisi olduğunu gösteriyor. Santorini’deki Minos uygarlığı lavların altında kalmıştır ve bugün Akrotiri’de göreceğiniz kalıntılar oldukça etkileyicidir. Muhteşem freskleri, seramikleri ve merdivenleriyle üç katlı evler ve sıcak soğuk su sistemi, burada gelişmiş ve zarif bir uygarlığın yaşamış olduğunu gösterir.

Adanın en önemli şehri Thira, aşağıdaki limandan 300 m yüksekte, bir tepenin üzerindedir. Şehrin mimarisi Venedik mimarisi ile geleneksel Kiklad mimarisinin ustaca bir karışımıdır ve beyaz arnavut kaldırımı sokakların kenarına dükkânlar ve kafeler sıralanmıştır. Thira yazın gelen gezi gemilerinden inen kalabalıkla hareketlenir. Limandan yukarıdaki şehre gitmenin üç yolu vardır: teleferik, eşek ya da zikzaklarla dolanan 300 basamak.

Mavi kubbeli güzel, beyaz evleriyle la (diğer adıyla Oia), kalabalıklığına rağmen adadaki en cazip yerlerden biridir. Buradan batıdaki koylardan başlayıp doğudaki açık denizde biten geniş bir alan görünebilir. Pek çok insan buraya, koyun gerisinde gün batımını izlemek için öğleden sonra gelir.

Santorini gece hayatıyla Mykonos kadar hareketli olmasada, manzarasıyla Kiklad Adaları’nın belkide en nefes kesici olanı. Adanın zirvesine çıkmak için sarf ettiğiniz çabaya kesinlikle değer. Bu muhteşem adaya gelmeden öncede mutlaka telefonunuzun veya fotoğraf makinenizin hafızasında yeteri kadar boş alan olduğuna emin olun. Çünkü adanın her köşesi ayrı bir güzellik barındırıyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.