"Enter"a basıp içeriğe geçin

MYKONOS’TA NE YAPILIR?

Mykonos, Yunan Adaları’nın tartışmasız en popüler olanı. Bu ufak, kayalık adada hiç antik kalıntı yoktur (küçük komşusu Delos’un gölgesinde kalır) ve kısa bir geçmişe sahiptir. Adada bütün yaz hafif yaz rüzgarları eser (kuzeyden esen rüzgâr). Burası Kiklad Adaları’nın en popüler ve pahalı adasıdır. Ada Shirley Valentine filminden çok önce de uluslararası bir ilgi odağıydı. 1960’larda marjinallerin, ardından Avrupa jet sosyetesinin ve sonunda da eşcinsellerin tercih ettiği bir yer oldu. Kare planlı beyaz evleri, mavi kubbeli kiliseleri ve altın sarısı kumsallarıyla burası çoğu insan için Yunanistan deyince akla gelen bir görüntüye sahiptir. Uzun sezon dışında, deniz yatakları sahilleri doldurup şehir müziğin ritmiyle titremeye başladığında bile adanın büyüsü devam eder.

Mykonos’un en hareketli beach plajların biri olan Nammos Beach’e kesinlikle uğrayın. Hareketli sezonlarda adım atacak yer bile bulumuyor ama gerçekten eğlencenin tavan yaptığı bir beach burası. Dünyanın dört bir yanında turistler sadece burada takılmak için bile gelebiliyor. Akşam üstü başlayan dj performansları sabah kadar devam ediyor.

mykonos namos beach happy hour

Mykonos Tam Bir Turist Cenneti

Mykonos Şehri ise her an farklı fotoğraf verir. Küp şeklindeki evleri turistlerin pelikanları beslediği liman çevresinde yoğunlaşır. (Adaya 1956’daki fırtınada gelen ilk pelikana Petros adı verilmiş ve kısa sürede adanın maskotu haline gelmiş). Şehrin eski kesimi yağmacı korsanları şaşırtmak için labirent şeklinde düzenlenmiştir. Bu ufak sokaklar gelenleri hâlâ şaşırtmaktadır. Ahşabı maviye boyalı beyaz evlerin duvarlarını kırmızı ve mor renkli çiçekler sarar.

Adanın iç bölgelerindeki tek şehri Ano Moro, tipik bir Yunan şehridir. Dalgalı arazide dolanan yürüyüş yolları buradan başlar. Buradaki çıplak, kahverengi dağlara yüzlerce ufak kilise ve bembeyaz çiftlik evi serpiştirilmiştir.

Mykonos’un plajları haklı bir üne sahiptir. Turizm endüstrisi, plajlan temiz tutmak için çaba harcamakta ve aşırı büyümeyi engellemektedir. Adanın en ünlü sahilleri güneydedir. Bu bölgede aşırı kalabalık, gürültülü sahiller yanında sakin çıplaklar kampı yer alırken yürümek isteyenler için görece bozulmamış yerler hâlâ vardır. Panormos Koyu korunaklı olsa da, kuzey kesimi çok rüzgâr alır.

Bu yazı yorumlara kapalı.