"Enter"a basıp içeriğe geçin

MOBILE FIRST INDEXING NEDİR?

Mobile first indexing hakkında bilgi vermeden önce, Google’ın web sayfalarını nasıl taradığına (crawl) değinmek lazım. Kısaca özetlemek gerekirse Google, web sayfalarını çeşitli algoritmalarla tarar ve taradığı bu sayfalara 200’den fazla kritere göre bir değerlendirme puanı verir. Taranan ve “puanlanan” bu sayfalar, daha sonra kullanıcıların yaptıkları aramalara göre ilişkilendirilip karşılarına çıkartılır. Peki, mobile first indexing ile bu tarama işlemi nasıl değişti?

Mobile First Indexing Nasıl Çalışıyor?

İsminden de anlaşılabileceği üzere, mobile first indexing ile birlikte ilk olarak web sayfalarının mobil versiyonları taranıyor. Daha öncesinde Google Bot, web sayfalarını taramaya ve puanlamaya masa üstü versiyonlardan başlıyordu. Bundan sonra ilk olarak sayfaların mobil versiyonlarındaki içerikler değerlendirmeye alınacak.

mobile first indexing nedir

Peki Google neden böyle bir değişikliğe gitti? Cevabı aslında oldukça basit. Yapılan pek çok araştırma sonucunda, insanların artık yoğun olarak mobil cihazlar üzerinden internete girdiğini, sorgu yaptığını ve bu eğilimin giderek artacağını biliyoruz. Bu nedenle web sayfalarının doğrudan mobil arama yapan kullanıcılara yönelik olması isteniyor. Kısacası bundan sonra Google öncelikli dizinini mobil sürümler üzerinden oluşturacak.

mobile index

Bu değişikliğin yapılmasındaki temel neden, kullanıcı deneyimi. Mobil cihazlardan yapılan arama sonuçlarında, masa üstü versiyonlara göre değerlendirilen web sayfaları sıralamalara giriyordu. Ancak “responsive” yani mobil uyumlu olmayan, veya masa üstü versiyonu ile mobil versiyonu birebir örtüşmeyen web sayfaları içerisinde kullanıcılar aradıkları içeriklere erişemeyebiliyorlardı. Google’da bu olayı madem sen masa üstü web sayfalarında yer alan içerikleri mobil versiyonunda yer vermeyecek kadar değersiz görüyorsun; bende seni arama sonuçlarında yer vermeyecek kadar değersiz görüyorum şeklinde değerlendirmeye başladı. 

Mobile First Indexing İçin Hangi Önlemleri Almak Gerekiyor?

Öncelikle web sayfalarınızın responsive yapıya sahip olması gerekiyor. Yani cep telefonunuzdan web sitenize girdiğiniz zaman masa üstü versiyonun minyon bir kopyasıyla karşılaşıyorsanız, hemen harekete geçmeniz gerekiyor. Bu güncellemenin temel amacı zaten yukarıda bahsettiğim gibi mobil cihazlarda daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak. 

mobile first indexing nedir?

Eğer responsive tasarıma sahip web sayfalarınız yoksa, içeriklerinizin mutlaka mobil versiyonda da yer aldığına emin olun. Örneğin bir e-ticaret sitesinin ürün detay veya listeleme sayfalarında yer alan içerikler mobil versiyonda yoksa hemen bu durumu düzeltmeye çalışın. Mümkün olduğunca desktop ve mobil sayfalarınızı birbirlerine benzetin.

mobile first indexing web sayfalarını nasıl etkileyecek?

Bunun yanında AMP veya PWA gibi teknolojiler kullanarak web sayfalarınızın mobil uyumluluk ve performans seviyesini çok daha yukarı çekebilirsiniz. Bir önceki cümle içerisinde yer alan linkleri tıklayarak bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.