"Enter"a basıp içeriğe geçin

KRUVASAN NİŞANTAŞI’NDA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Kruvasan, özellikle Avrupa’da pek çok kişinin kahvaltıda ilk tercihi. Türkiye’de ise herhangi bir yerde kruvasan yemek istediğinizde genellikle yumuşamış, sönmüş, çirkin versiyonlarına katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Ama artık Nişantaşı’nda gerçekten muhteşem kruvasanlar yapan bir restoran var. Kruvasan. İsim çok net. Kruvasan’ın yaratıcısı ise Hünkar Lokantası’nın veliahtı Ufuk Ügümü. Restoranın başarılı olmasına şaşırmamak lazım. Neyse lafı dolandırmadan ne yenir bölümüne geçiyorum.

Kruvasan’ın Menüsünde Dikkat Çeken Lezzetler

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, burada yiyeceğiniz her türlü yemek yüzünüzde kocaman bir gülümsemeye sebep olacaktır. Kruvasanın haricinde kiş, tart ve yumurta çeşitlerini de kesinlikle denemelisiniz. (Listelediğim tüm yemekleri aynı gün içerisinde yemedim onu belirteyim :))

Kruvasan Benedict

Gerçekten şaheser. İlk sıranın tartışmasız sahibi. Taze kruvasan, poşe yumurta, prosciutto ve hollandez sos kombinasyonunun kötü olabilmesine zaten imkan yok… Bir tane yemek kesinlikle yeterli olmuyor. İki, üç hatta dört tane bile yiyebilirim. Daha önce çok eggs benedict yedim ama böylesine denk gelmedim. Tartışmaya kapalı bir lezzet.

kruvasan benedict
Kruvasan Benedict

Ispanaklı ve Yumurtalı Kruvasan

Bu kruvasanla neyi kombinleseniz zaten güzel olur ama hafif diri ıspanaklar ve tereyağlı yumurta ile birleşince gerçekten harika olmuş.

kruvasan nişantaşı ıspanaklı kruvasan

Sade Kruvasan

Aslında ilk olarak sade kruvasanın tadına baktım ama benedict favorim olduğu için onu en başa yazmak istedim. Sade kruvasana gelirsek, ilk ısırığı alır almaz “tereyağı” buram buram kendini belli ediyor. Gerçekten çok çok iyi. Ben kahvaltıda tuzlu takılmayı tercih ettiğim için çikolatalı ve bademli gibi versiyonları denemedim. Tatlı severler için bolca çeşit var.

sade kruvasan - kruvasan istanbul

Cheddarlı ve Sosisli Kruvasan

Kruvasanı yarıp içine inanılmaz sulu dev bir sosis koymuşlar. Ama üzerine cheddarın kedisi yerine hafif akışkan bir sos yapıp dökseler çok daha lezzetli olurmuş. Kötü mü? ASLA DEĞİL. Ama daha iyi olabilir.

cheddarlı ve sosisli kruvasan

Brokolili Kiş

Her gün farklı bir kiş çıkıyormuş. Ben gittiğimde brokolili kiş yeni fırından çıkmıştı. Asla affetmedim ve hemen söyledim. Aşağıda dilimlendikten sonra kalan parçanın resmini görebilirsiniz. Full tereyağlı incecik hamur, üzerinde krema-yumurta ikilisine bulanmış büyük brokoli parçaları. Peynir miktarı birazcık daha fazla olsa çok daha iyi olurdu. Yine de gerçekten çok güzeldi, kesinlikle öneriyorum.

brokolili kiş

Cheese Cake: Kruvasan’da cheesecake yedikten sonra bana teşekkür maili yazabilirsiniz. San Sebastian Cheesecake’de var ama standart cheesecake>san sebastian.

kruvasan istanbul cheese cake

Son olarak unsuz-şekersiz sağlıklı tatlı bişey: Bir restorana kalabalık gitmenin en sevdiğim yanı, etraftaki tabaklara salça olmak. Masada oturanlardan biri 10324 kalorilik kruvasanları bünyeye enjekte ettikten sonra “tatlı olarak hafif bişeyler yok mu?” diye sordu. Bunun üzerine aşağıda görebileceğiniz muhteşem sunumuyla kaju, kuru incir ve hindistan cevizi içeren, şekersiz-unsuz bir tatlı masaya geldi. Ben böyle bir tatlı asla sipariş etmem, ama tadı hiç fena değil. Tipi de güzel. Kilosuna dikkat edenleri tatmin edecektir. Ben yine yüksek gluten üzerinden  devam ederim.

raw tatlı kruvasan

Bu arada yine hatırlatıyorum, Kruvasan’da sadece kruvasan yok. Sağlam bir kahvaltı, çeşit çeşit tatlı veya “a la carte” yemek siparişi de verebilirsiniz. El yapımı limonata ve kahve çeşitleri de yemeklerin yanında harika tamamlayıcı rolü üstleniyor. Aklım yiyemediğim diğer yemeklerde kaldı. Çok merak edenler Zomato’dan menünün tamamına bakabilir.

kruvasan nişantaşı

Kruvasan Nişantaşı Telefon Numarası ve Adresi

Kruvasan, Teşvikiye Camii’nin iki sokak arkasında. Ulaşım oldukça kolay (Google Maps’e bakıverin). Özellikle haftasonları çok kalabalık oluyor. Ufak bir dükkan olduğu için fazla oturacak alan yok. O yüzden sıra beklememek için sabah erken gitmekte fayda var. İş günlerinde hiç gitmediğim için durumu bilmiyorum ama sıra bekleneceğini pek sanmıyorum. Her ihtimale karşı arasınız diye telefon numarasını yazıyorum: +90 212 296 86 56.

Bu yazı yorumlara kapalı.