"Enter"a basıp içeriğe geçin

JACK MA KİMDİR?

Alibaba Grubu, bugün dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından biri olarak biliniyor. Alibaba.com üzerinden Çin’de üretilen birçok ürünü oldukça uygun fiyatlarla dünyanın her yerinden satın almak mümkün. Bugün dünyanın en zengin 33.insanı olarak bilinen Jack Ma, Alibaba’yı kurarak şüphesiz ki ticaret alanında büyük bir buluş gerçekleştirdi. Jack Ma, internetin potansiyelini anlayarak yaptığı bu girişim sayesinde ülkesinin en zengin 2.insanı olmayı başardı.

Jack Ma’nın Hayatı

Jack Ma, Çin’in Hangzhou kentinde 1964 yılında dünyaya geldi. Doğum adı Yun Ma olan Jack’in kendisinden büyük bir erkek kardeşi ve küçük bir kız kardeşi vardı. Jack, 12 yaşından itibaren İngilizce’ye ve dünya kültürlerine meraklıydı. Çocuk yaşta İngilizce öğrenmeye başladı ve İngilizcesini geliştirerek kente gelen turistlere rehberlik etti.

Jack Ma, turist rehberliğini 8 yıl boyunca hiçbir ücret almadan yaptı. 20 yaşındayken Avustralyalı bir aileyle mektup arkadaşı oldu. Daha sonra bu ailenin davetiyle Avustralya’ya gitti ve dış dünyaya dair duyarlılığı artmaya başladı. Bu ziyaret sayesinde global dünyayı daha iyi tanımaya başladı.

Ancak ülkesine döndüğünde birçok başarısızlık ile karşılaştı. Birçok iş başvurusu yapsa da hiçbiri kabul edilmedi. Kentindeki KFC şubesi 24 başvurudan 23’ünü kabul etti ve kabul edilmeyen tek başvuru kendisine ait oldu. Üniversite sınavlarını da kazanamayan Jack Ma, 1988 yılında Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra çevirmenlik yapmaya başladı.

1995 yılında Çinli firmalara çevirmenlik yapmak için Seattle’a gitti. Seattle ziyareti ona ciddi bir vizyon kazandırdı çünkü buraya geldiğinde internetin ne kadar önemli olduğunu keşfetti. Daha önce bilgisayarlara ve internete karşı herhangi bir ilgisi bulunmayan Jack Ma, ülkesine döndükten sonra internet alanında çalışmalar yapmaya başladı ve Alibaba Grubu’nun kuruluşuna kadar uzanan çalışma sürecini başlattı.

Alibaba ve Diğer Çalışmalar

Jack Ma’nın temel amacı Çin’de üretilen ürünleri uygun fiyatlar ile diğer ülkelere pazarlayabilmekti. Daha önce aralarında “China Pages”in de bulunduğu birkaç başarısız denemeden sonra 1999 yılında 17 arkadaşıyla birlikte Alibaba’yı kurdu ve bugün en çok tercih edilen e-ticaret sitelerinden birinin temelini attı.

Alibaba, kısa sürede başarı elde etti. Goodman Sachs ve SoftBank gibi şirketlerden yatırım alarak oldukça kısa bir zamanda büyüdü. Yahoo, 2005 yılında Alibaba’nın %40 hissesini 1 milyar dolar gibi bir fiyata satın aldı ve şirket bu sayede tüm dünya çapında tanınmaya başlandı. Jack Ma, aynı zamanda eBay benzeri bir site olan Taobao’yu kurdu ve eBay’in bu siteyi satın alma teklifini reddetti.

Milyarder girişimciler Mark Zuckerberg, Larry Page ve Sergey Brin hakkında yazdığım yazılarada göz atın.

Bu yazı yorumlara kapalı.