"Enter"a basıp içeriğe geçin

İNSANLAR NE ZAMAN YEMEK TARİFİ KULLANMAYA BAŞLADI?

İnsanlar, yedikleri akşam yemeğinin bir önceki akşamkinden daha iyi olduğunu fark ettikleri günden sonra yemek tarifi kullanmaya başladılar. Yazının bilinmediği dönemde insanlar, daha lezzetli yemek pişirmeyi birbirlerine bakarak öğreniyordu. Şimdi bile, TV’deki yemek programlarını düşünürseniz, yemek pişirmek sadece seyrederek ve gördüğünüzü tekrarlayarak, tarifi internetten kontrol etmeksizin, bırakın bilgisayarı, kâğıt kalem olmasa bile öğrenebileceğiniz bir şey.

Herhalde ilk yemek tarifi, ızgara et üzerineydi. Yemek pişirmek büyük olasılıkla tesadüfen, örneğin insanların yırtıcı hayvanlara karşı korunmak ve ısınmak için yaktığı ateşe bir parça çiğ et düşürmesi ile bulunmuştur. Bunun tam olarak ne zaman gerçekleştiğini bilmiyoruz ama arkeologların bulduğu ilk kül ve kemik kalıntıları yaklaşık bir milyon yıl öncesine ait. O çağın insanları ateşin yiyeceği değiştirdiğini fark edince bunu bir dahaki sefer hatırlayıp uygulamış olmalı ki bu da, bir tür yemek tarifi sayılabilir.

İlk Yemek Tarifi Kitabı

Yemek tarifleri ilk olarak M.S. birinci yüzyılda, Roma İmparatorluğu döneminde yaşamış bir yemek sever olan Apicius tarafından bir araya getirilerek kitap formatına girmiştir. “Re Coquinaria” yani kabaca çevirmek gerekirse, “Yemek ve Pişirme Sanatı Üzerine” adını taşıyan kitap, eski Roma’nın şölen sofralarıyla ilgiliydi.

ilk yemek kitabı

Kitap, hizmetkârların mutfakta kullanması için tasarlanmıştı ve zamanımızın yemek kitaplarına çok benziyordu. Kullanılan malzemelere ve yemeklerin sofraya getirilme sırasına göre bölümlere ayrılmıştı. “Kimyon soslu havuç” ya da “biberli turp” gibi basit yemeklerin yanı sıra “ançüezli-bal soslu, otlu, haşlanmış haykıran turna” gibi çılgın yemekler de vardı. Elbette, bu yemeklerin çoğunun modası geçti.

Artık dünyadaki bütün yerel ve bölgesel mutfaklar için hazırlanmış yemek kitapları var; Sahra Çölü’ndeki Fas Atlas Dağları’nda yaşayan Berberilerin yemeklerinden tutun, Kansas Topeka’daki Rotary kulüp üyelerinin yediği hamburger tarifine kadar… Bununla birlikte internet kullanımının artmasıyla beraber, neredeyse yer yüzünde pişmiş olan tüm yemeklerin tarifine ulaşmanız mümkün. Benim web sitemde bile mükemmel yemek tarifleri var. Bu iş o kadar ayağa düşmüş durumda yani 🙂

Bu yazı yorumlara kapalı.