"Enter"a basıp içeriğe geçin

DÜNYANIN EN ÜNLÜ YEMEK MÜZELERİ

İlk defa gittiğiniz bir ülkeyi gezerken, yeni yerler görmekle beraber yeni mutfaklar keşfetmek de hoşunuza gidiyorsa, şu an arama sonuçları üzerinden doğru sayfaya giriş yaptınız. Sizin için dünyanın en ünlü yemek müzeleri hakkında bir yazı yazmak istedim.

japonya noodle müzesi

Noodle Müzesi – Yokohama / Japonya

İlk olarak 1971 yılında insanların hayatlarını kolaylaştırmak için piyasaya sürülen hazır noodle, tüm dünya genelinde popüler oldu. Japonya’nın Yokohama şehrinde yer alan noodle müzesinde, ünü artık sınırları aşan bu yiyecek hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Aynı zamanda müze içinde aşçıların taze olarak hazırladığı yemekleri yeme şansınızda var.

amsterdam peynir müzesi

Peynir Müzesi – Amsterdam / Hollanda

İneği ile meşhur Hollanda’nın peynirlerinin de oldukça ünlü olduğunu biliyoruz. Özellikle Gouda severler bu müzede kendinden geçebilir. Amsterdam‘da yer alan müzeye girer girmez 15 dakikalık peynirle dolu bir film izliyorsunuz. Sonra peynir üretimi hakkında bilgi alıp, atölyeleri geziyorsunuz.

roma makarna müzesi

Makarna Müzesi – Roma / İtalya

Tabiki de makarna müzesinin İtalya dışında olması çok anlamsız olurdu. Roma’da bulunan makarna müzesinde, makarnanın tüm geçmişini öğrenmeniz mümkün.

brezilya kahve müzesi

Kahve Müzesi – Santos / Brezilya

Bir insanın yolu ne sıklıkla Brezilya’ya düşer bilemiyorum ama yolunuz Santos’a düşerse, burada bulunan kahve müzesi oldukça ilgi çekici gözüküyor. Dünya kahve üretiminin büyük bir bölümü Brezilya’da yapılıyor, bunu tanıtmak için oldukça güzel bir yol seçmişler.

fransa mantar müzesi

Mantar Müzesi – Loire Vadisi / Fransa

Mantarın müzesi mi olur? Demeyin… 1987 yılında Fransa’nın Lorie Vadisi üzerinde kurulan mantar müzesi içinde mantarların yetiştiği mağaraları gezip, tadabiliyorsunuz. Ayrıca müzenin içinde mantar satışıda yapılıyor.

belçika çikolata müzesi

Çikolata Müzesi – Brüksel / Belçika

Mantarın bile müzesi varken, çikolatanın olmaması çok saçma olurdu. 1896 yılında Brüksel’de kurulan Jaques çikolata fabrikası sonraki yıllarda müzeye çevrilmiş. Çikolata bağımlılarını kendinden geçiren müzede, kakao tohumunun öğütülmesinden çikolatanın paketlenmesine kadar tüm aşamaları seyredebiliyorsunuz.

amerika hardal müzesi

Hardal Müzesi Wisconsin / Amerika

Wisconsin’de yaşayan emekli bir savcı olan Barry Levenson, 1986 yılında toplamaya başladığı hardalları 1992 yılında bir müze açarak sergilemeye karar vermiş. Müze o kadar çok ilgi görmüşki, her yıl ağustos ayının ilk cumartesi günü “Ulusal Hardal Günü” olarak kutlanmaya başlanmış.

patates kızartması müzesi

Patates Kızartması Müzesi Brüksel / Belçika

Belçika, çikolata dışında lezzetlere de sahip. Yemek müzeleri içinde en lezzetlilerden biri olan patates kızartması müzesinde, hem çeşitli patateslerden yapılmış kızartmaların tadına bakabiliyorsunuz; hemde patates kızartmasının tarihi hakkında bilgi alıyorsunuz.

Bu yazı yorumlara kapalı.