"Enter"a basıp içeriğe geçin

DEEP WEB NEDİR?

Birini sonsuza kadar ortadan kaldırmak için kiralık katil mi arıyorsunuz? Yeni keşfettiğiniz ilacınızı test etmek üzere gerçek bir insan mı satın almanız gerekiyor? Ya da başka bir ülkede yaşamak için sahte pasaporta mı ihtiyacınız var? O zaman sizi Deep Web’in katmanlarına doğru alalım. Deep Web, yani internetin sizin göremediğiniz yüzde 95’i hakkında merak edilen başlıca konuları bu yazımda okuyabilirsiniz.

deep web katmanları

Deep Web’e Neden Ulaşamıyorum?

Öncelikle şunu açığa kavuşturmak lazım; Deep Web üzerinde yer alan web siteleri, kişisel sunucular üzerinde yer alır ve normal bir internet kullanıcısının kullandığı arama motorları tarafından indexlenmez. Yani Google, Yandex ve Yahoo gibi arama motorları üzerinden yaptığınız aramaların sonuçlarında, Deep Web’de yer alan sitelere ulaşamazsınız. Bunun sebebi dark web üzerinde yer alan sitelerin çoğunun yasadışı içeriklere ev sahipliği yapmasından kaynaklanır.

Deep Web’e Nasıl Girerim?

Deep Web üzerinde yer alan sitelere giriş yapabilmek için özel browserlar kullanmanız gerekli. Bunların en yaygın olanlarından biri Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi çalışan Tor Browser. Tor Browser tıpkı VPN(virtual private network) gibi konumunuzu anlık olarak değiştirir. Yani bir süre Güney Afrika’dan bir süre Rusya’dan internete giriyormuş gibi gözükürsünüz. Tor üzerinde alıştığınız URL’ler ve domain uzantıları bulunmaz. Yani dorukozsahin.com gibi bir domain yerine aksjdnvalsdn.onion gibi birşeyle karşılaşırsınız.

deep web tor browser

Deep Web’e Girmek Suç mu?

Teknik olarak Tor üzerinden Deep Web’e girerseniz herhangi bir suç işlemiş olmazsınız. Dark Web’e girmek legal olsada, içerisinde yeralan bilgilerin ve verilen hizmetlerin yüzde 90’ı yasadışıdır 🙂 Hayal dahi edemeyeceğiniz bilgiler yer alır. Deep Web üzerinde çalışan herşey kişisel sunucularda yer aldığından denetlenmesi veya kontrol altına alınması imkansızdır.

Deep Web Üzerinde Kimler Yer Alır?

Dark Web üzerinde başlıca yer alan kitleyi şöyle sıralayabiliriz;

 • Hackerlar
 • Bilim Adamları
 • Uyuşturucu Kaçakçıları
 • Hırsızlar
 • Siyasi Aktivistler
 • Silah Kaçakçıları
 • Politikacılar
 • Organ ve İnsan Kaçakçıları
 • Kiralık Katiller
 • Teröristler
 • Sapıklar
 • Polis ve Ajanlar

Bu portal üzerinden istediğiniz herhangi bir objeyi, bir hırsıza çaldırabilir; akşam yemeğinde yemek üzere insan eti bile satın alabilirsiniz. Kulağa ürpertici geliyor biliyorum ama bunların hepsi gerçek. Bu tarz yasadışı işlerin önüne geçmek için ise güvenlik güçleri kendilerini birer müşteri gibi göstererek sürekli suçlu avlamaya çalışıyorlar. Ama işleri gerçekten çok zor. Bu arada satın alma işlemleri ise Deep Web’in resmi para birimi olarak kabul edebileceğimiz Bitcoin ile gerçekleşiyor. Bitcoin bir tür sanal para şimdi onun detayına girmeyelim. Ama 1 Bitcoin 18.08.2016 tarihinde 1694 liraya denk geliyor. Yazalım buraya yıllar sonra bakarız.

Web Katmanları

Son olarak web katmanlarınıda sıralayalım;

 1. Surface Web: Sizin bildiğiniz web işte.
 2. Bergie Web: Standart arama motorları ile erişilemeyen yetişkinlere yönelik siteler bu katmanda yer alır.
 3. Deep Web: Burası proxy ve Tor seviyesi olmak üzere ikiye ayrılabilir. Proxy ile ulaşılan siteler .onion uzantısı barındırmazlar ancak standart browserlar tarafından engellenmiş domainlerdir. Bu seviyede her türlü illegal içeriğe erişim mümkündür.
 4. Charter Web: Tor ile erişilebilen son katman. Şikeli bahis sonuçları ve insan ticaretinin döndüğü seviye burası oluyor.
 5. Closed Shell System: Bu seviyede yer alan sitelere sadece belirli router cihazlarla giriş yapılabilir. Sitelerin uzantıları .clos şeklinde yazılır. Wikileaks belgeleri bu katmandan çıkmıştır. Bu seviye içerisinde Atlantisin yerinden, Tesla’nın hiç gün yüzüne çıkmamış projelerine kadar milyonlarca data saklıdır.

Geriye kalan üç katman hakkında kimsenin kesin bir bilgiye sahip olduğunu sanmıyorum. Sadece quantum bilgisayarları ile komut verilebildiğinden bahsedenler var. O yüzden yazmaya gerek yok. Kendinizi fazla bu işlere kaptırmayın. Üzülürsünüz.

Bu yazı yorumlara kapalı.