"Enter"a basıp içeriğe geçin

CULINARIUM DATÇA

Culinarium, Faruk ve Ulrike Dinç çiftinin Datça’da işlettiği muhteşem bir restoran. Yemekleri ve servisi bizzat kendileri yapıyorlar. Restoranın açılma hikayesi ise biraz uzun. Faruk Bey Almanya’da küçük bir restoran işletirken Ulrike Hanım ile tanışıyor. Daha sonra Ulrike Hanım, Faruk Bey’i Datça’ya yerleşmeye ikna ediyor. Kendimi bildim bileli yat limanının en güzel köşesindeydi Culinarium, bir kaç yıl önce Beyaz Konak Evleri’nin sokağında bir binayı satın alıp taşındılar (İskele Mahallesi, 64. Sk. No:20, 48900 Datça/Muğla). Taşındıkları yeni binada artık butik otel olarakta hizmet veriyorlar. Neyse esas konumuz olan yemeklere geri dönelim.

Datça Culinarium’un Menüsü

Culinarium’da çok zengin bir menü var; portakallı ördekten kuzu küşlemeye hatta mavi yengeçe kadar… Gerçekten kafanız karışabilir. Ancak deniz ürünleri ve ravioli çeşitleri harika. Bütün yemekler taze malzemelerle, günlük olarak pişiriliyor. Bu yüzden menü mevsimlere göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin 2017 yılınının Şubat ayında Datça’ya gittiğimde, menünün yıldızlarından biri olan deniz mahsüllü kabak çiçeği dolması yerine deniz mahsüllü pırasa dolması(inanılmaz bir yemek suyuna 1 kilo ekmek banılır) vardı. Bu yüzden menüyü elinize aldığınızda seçtiğiniz yemeğin olmaması ihtimaline karşı en azından bir adet alternatif belirlemeniz iyi olur.

clunairum datça pırasa dolması
deniz mahsüllü pırasa dolması

Culinarium’da Ne Yenir?

Culinarium, bence Datça’nın en iyi restoranı. Menüden gözünüzü kapatıp bir yemek seçseniz bile memnun kalırsınız. Ben genel olarak balık yemeyi tercih ediyorum. Ancak kırmızı etlerden hardal soslu bonfile de kesinlikle denenmeli. Başlangıç olarak aşağıdaki ravioli tabağını tercih edebilirsiniz. Ortaya tadımlık.

culinarium ravioli tabağı
karışık ravioli tabağı

Bunun devamında benim favorim limonlu levrek. Eğer levrek sipariş ederseniz, yanında gelen kremalı ıspanaktan birazcık fazla yapmalarını isterseniz iyi olur. Çünkü tadı gerçekten çok güzel ve sadece sipariş ederseniz pişiriliyor, yani daha sonra bir kaşık bile ekstra isterseniz yeniden yapılması lazım, aklınızda olsun. Yemekle birlikte Datça’nın harika kırmızı şaraplarını deneyebilirsiniz. Ortaya meze söyleyip rakıya da yönelebilirsiniz tabi. Ama yemekler daha çok şarap uyumlu.

limon soslu levrek culinarium

Yemekten sonra sakın tatlı yemeden kalkmayın. Özellikle bademli parfeyi mutlaka deneyin. Badem zaten Datça’da pek çok yemeğin içinde kullanılır ama parfeye boyut atlatmış. Parfe haricinde çikolatalı pasta ve tiramisu gibi seçeneklerde var. Ama tatlılar günden güne değişebiliyor. Ulrike Hanım’a sormak lazım.

bademli parfe culinarium
bademli parfe

Datça Culinarium Telefon Numarası ve Yol Tarifi

Kısaca toparlamak gerekirse Culinarium, bence Datça’nın ve hatta Türkiye’nin en iyi restoranlarından biri. Gittiğinizde hak vereceksiniz. Ama gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. Özellikle manzaralı masayı(ilk fotoğraf) isteyebilirsiniz ancak o bölümde sigara içilmiyor bilginiz olsun. Giriş katında ve arka bahçede ise sigara içiliyor. Rezervasyon için telefon numarası: +90 (0)252 712 97 70. Aşağıda google maps üzerinde yerini işaretliyorum. Afiyets.

Bu yazı yorumlara kapalı.