"Enter"a basıp içeriğe geçin

CHEESESTEAK SANDVİÇ NASIL YAPILIR?

Geçen gün Guy Fieri’nin yemek programında gördüğüm bir cheesesteak sandviç tarifini kopyalamaya çalıştım, hiç fena olmadı. O yüzden bende buraya yazmak istedim. Vereceğim tarif aslında tam olarak cheesesteak sandviç olarak tanımlanamaz. Fırında 6 saat boyunca kısık ateşte pişen dana but, cheddar peyniri, karamelize soğan, coleslaw ve ekşi mayalı ciabatta ekmeğin bir araya gelerek oluşturduğu voltran bu. (Bu arada kapak görseli bizzat kendi yaptığım sandviçe aittir.)

coleslaw cheesesteak sandviç tarifi

Cheesesteak Sandviç Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • 130 dereceye ısıtılmış fırında; kendi yağı, kuru erik ve hurma ile dananın but kısmından aldığınız kocaman bir parça eti döküm tencere içinde 5 saat pişiyorsunuz. İçerisine su falan koymadan doğrudan malzemeleri tencerenin içine atıp 5 saat boyunca kendi haline bırakmanız yeterli.
  • Şeker yerine bal ve sirke kullanarak teflon tavada iyice karamelize ettiğiniz soğanlar.
  • Rendelenmiş cheddar peyniri.
  • Bir tür mayonezli lahana salatası olan coleslaw, bu sandviçe çok yakıştı. Ekleyip eklememek size kalmış. Coleslaw tarifi için, “Asucan Atom Nasıl Yapılır?” yazımı okuyabilirsiniz.
  • Ciabatta yerine dilediğiniz başka bir ekmekte kullanabilirsiniz. Ama ekşi mayalı bir ekmeği tercih ederseniz daha güzel olur.

Cheesesteak Sandviç Nasıl Hazırlanır ve Yenir?

Şimdi öncelikle etinizi piştikten sonra güzelce parça pinçik etmeniz gerekiyor. Bu sırada ortadan ikiye ayırdığınız ekmeklerinizin iç kısımlarını alıp, tost makinesinde birazcık ısıtabilirsiniz. Daha sonra ısınan ve içi alınmış ekmeklerinize didilmiş etleri ilave edin. Etlerin üzerine istediğiniz oranda peyniri ekleyip tekrar tost makinesine atın. Ama tost makinesine attıktan sonra üzerine abanmayın. Fırınımsı bir ortam yaratmaya çalışın. Hatta sizin için daha kolay olursa sandviçi peynirin erimesi için fırına da atabilirsiniz. Peynir eriyip iyice etle bütünleştikten sonra sandviçi tost makinesinden alın. Son aşamada ise yine isteğe bağlı olarak sandviçin içine coleslaw salatasını ekleyebilirsiniz. Salatayı peynirin erime işleminden önce ilave ederseniz salatanın sosu ısınacağı için çok hoş olmayabilir. Coleslaw soğukken daha lezzetli. Bu yüzden salatayı peynir eridikten sonra ilave edin, veya sandviçi ısırdıkça ağzınıza bir çatal salata atın. Hamburger ve pizza tariflerime yandaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.