"Enter"a basıp içeriğe geçin

ÇEŞME’DE NE YENİR?

Son yılların gözde tatil beldesi Çeşme’de mutlaka uğranılması gereken birkaç lezzet noktası yazıyorum. “Çeşme’de ne yenir?” sorusuna verilebilecek bir kaç mantıklı cevap;

Çeşme denince akla gelen ilk yiyecek tabiki kumru. Peki doğru kumru nerede yenir? Tabiki Ilıca’da bulunan Kumrucu Hüseyin’de. Dedemden babama, babamdan bana geçen bir miras. Diğer zincir mağaza haline gelmiş kumrucular henüz cici bebeyle beslenirken bu adam gerçek odun kömüründe kumru yapıyormuş. Çoğu kişinin söylediğine göre kumrunun mucidi bu adam zaten. Bilmeyenler için gerçek kumru; nohut mayası ile mayalanmış kumru ekmeği, Ege Tire marka sucuk ve eski kaşarımsı erimeyen değişik bir peynirden oluşur. Ben şahsen gittiğimde ekmeklerin içini aldırıp Sucuk-Peynir-Domates-Sayas(İzmirliler’in krem peynire verdikleri isim) kombinasyonu ile tüketmeyi tercih ediyorum. Porsiyonu diğer kumruculara göre biraz daha küçük olduğu için minimum üç adet yenilmesinde fayda var.

kumrucu huseyin

Asucan Take Away. Çeşme Merkezdeki Ziraat Bankası’nın sol tarafından birazcık daha yürürseniz karşınıza çıkacak olan küçük bir dükkan. Cumartesileri kapalı ve genelde yemek için sıra beklemeniz gerekiyor. İçeri girer girmez, sipariş alan tonton teyzemize “Atom Box” istiyorum diyorsunuz. Oda size üzerine hangi soslardan istediğinizi soruyor. Soslarınıza karar verip ödemeyi yapıyorsunuz, on dakika sonra aşağıdaki manzarayla karşılaşıyorsunuz. Ev yapımı schnitzel ve coleslaw, sıcak ekmeğin arasına yerleştiriliyor. Malzemelerin hepsi ekmeğe sığmıyor, sandviçten ısırık aldığınızda, ağızınızdaki salata-tavuk oranını dengeleyebilmek için takviye yapma imkanınız oluyor. Ben bir taneyle doyuyorum. Normal bir insan genelde hepsini bitiremiyor. İstanbul’da böyle birşey henüz yemedim.

Çeşme'de ne yenir?

Kale Lokantası veya bilinen adıyla Tokmak Hasan’ın Yeri. “Çeşme’de ne yenir?” sorusuna verilecek cevaplardan biride burası. Çeşme Kalesi’ni geçince sağ tarafınızda kalıyor. Öğenleri oturacak yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Sulu yemekleri muhteşem, ama döner Kripton’dan gelmiş. İki saat içinde bittiği için saat 11 de kapısında bekleyen insanlar görmüşlüğüm var. Ilıca’daki Doruk Döner’den daha iyi olduğunu söyleyebilirim. İskender hariç, menüdeki her çeşidin tadılması lazım.

tokmak hasan

Rumeli Pastanesi, dondurmasıyla ünlü olan bu pastane yemekten sonra mutlaka uğranılması gereken biryer. Gazetelerce yapılan anketlerde yirmi yıldır falan ilk beşte herhalde. Merkezdeki çarşının içinde, kime sorsanız gösterir. Ben fazla sevemem ama damla sakızlı dondurmasını deneyin, yöresel bir ürün.

rumeli dondurma

Çeşme’de gidilesi alternatif mekanlar

“Çeşme’de ne yenir?” Sorunsalına verilecek oldukça fazla cevap var aslında, hepsini detaylı anlatmaya üşendim. Gidin kendiniz deneyin.

  • Yusuf Usta (Alaçatı)
  • Köfteci Osman (Dalyan)
  • Langusta (Çiftlikköy)
  • Simge Balık (Dalyan)
  • Dost Pide (Ilıca)
  • Doruk Döner (Ilıca)
  • Sedir Kahvaltı Evi (Boyalık)

Bu yazı yorumlara kapalı.