"Enter"a basıp içeriğe geçin

CAPRI’DE NE YAPILIR?

Napoli Körfezi’nin güneyinde yer alan Capri Adası oldukça ünlüdür. Bugün bu ufak ada hem Sorrento ve Amalfi Sahili’ nden gelen günübirlik ziyaretçileri, hem de zengin İtalyanları ve ünlüleri kendine çeken, popüler bir tatil yeridir. Denizden yükselen dik yamaçlarıyla ada kırmızı, eflatun ve kırık beyaz begonvillerden, limon ağaçlarından, dar, dolambaçlı yollardan ve pastel renklere boyalı evlerden oluşur. Kısacası ada, çiçek ve bitki örtüsü yönünden oldukça gelişmiştir.

Capri Adası Adeta Bir Açık Hava Müzesi

Capri’nin doğal güzelliği Roma döneminden beri dikkat çekmiştir. İmparator Augustus buraya dinlenmeye gelirdi ve inşaatçılarının adada bulduğu Taş Devri eşyaları sergilemek için Villa Augustus’da dünyanın ilk paleontoloji müzesini kurdu. Augustus’un varisi Tiberius, Capri’de bir dizi villa yaptırmıştır. Bunların en ünlüsü İtalya’da en iyi korunmuş Roma evlerinden biri olan Villa Jovis’tir. Bugüne kalan sekiz kat duvar ve merdivenleri, binanın zamanındaki ihtişamı hakkında çok az fikir verse de; son dönemde yapılan yenileme çalışmaları villanın birinci yüzyıl Roma tasarımlarının önemli bir örneği olduğunu göstermektedir. MS 27 yılında Tiberius Capri Adası’na taşındı ve MS 37’de ölümüne dek Roma’yı buradan yönetti. Hem Tiberius hem de yeğeninin oğlu Caligula’nın adada sefahat alemlerine daldıkları ve kadınları Villa Jovis’in yanındaki tepeden atmaya kadar varan işkenceler yaptıkları yazılmıştır, ama bunlar onları küçük düşürmeye çalışan kişilerin dedikoduları da olabilir.

capri adası gece

Adanın iki kasabası, Capri ve Anacapri bugün turistlerle doludur, ancak adanın diğer yerleri daha sakindir. Caesar Augustus bahçelerini ziyaret edip Faraglioni’nin etkileyici deniz kayalılarını seyredebilirsiniz. Anacapri’de Axel Munthe tarafından Tiberius evlerinden birinin kalıntıları üzerine yapılmış bahçeleri görmeden geçmeyin.

Adadaki en etkileyici yer belki de Grotta Azzurra ya da diğer adıyla Mavi Mağara’dır. Burası kayalık sahilde heyecan verici bir mağaradır. Günümüzde tekneyle gidilen gözde bir yerdir. Rehberler tekneyi mağaranın dar girişinden içeri sokarken, teknedekiler de yere yatmak zorundadır. Mağaranın içinde deniz, sanki aşağıdan ışık alıyormuş gibi muhteşem bir mavi tona bürünür.

Kısacası turistlerin uğrak yeri haline gelmiş olan Capri Adası’na gelmek için pek çok sebep var. Siz de en kısa zamanda biletlerinizi alın ve bu muhteşem doğa harikasını gözlerinizle görün.

Bu yazı yorumlara kapalı.