"Enter"a basıp içeriğe geçin

BOZCAADA’DA NE YAPILIR?

Uzun zamandır görmek istediğim; ama bir türlü gitmeye fırsat bulamadığım Bozcaada’yı sonunda görebildim. Ertelediğime pişman oldum diyebilirim 🙂 İntroyu kısa tutup, Bozcaada’da ne yapılır?, ne yenir?, nasıl gidilir? hemen anlatmak istiyorum.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle şunu belirtmek lazım; Bozcaada’ya arabayla gelsen ayrı dert, gelmesen ayrı dert. Ada üzerinde dolaşabilmek için motorlu bir taşıt kullanmanız şart; ancak park yeri bulmak ve haftasonu için geldiyseniz pazar akşamı girmeniz gereken feribot kuyruğu, arabayı denize atmanıza sebep olabilir. O yüzden arabasız gelip motor kiralamak bence daha mantıklı. Ben İstanbul’dan yola çıkıp Tekirdağ üzerinden geçerek 6 saatte adaya çıktım. Kilitbahir-Çanakkale(10 dakika) ve Geyikli-Bozcaada(30 dakika) arasında feribota binmek dinlendirici ve keyifli oluyor. Kısacası arabayla gelirseniz, heryere özgürce gidersiniz ama park yeri aramak ve feribot kuyruğu beklemek canınızı sıkabilir.

Bozcaada'da ne yapılır?

Bozcaada’da Ne Yapılır?

Bozcaada, Türkiye’nin en büyük üçüncü adası. Çanakkale Boğazı’na en yakın ada olduğu için Çanakkale Savaşı’nda İtilaf devletleri tarafından üs olarak kullanılmış. En büyük üçüncü ada olmasına rağmen arabayla boydan boya 15-20 dakika sürüyor. Biz; sevgili ev sahibemiz Yasemin Uluşahin’in Ayazma Mevkiindeki evinde kaldık. Yani gidilmesi gereken en güzel yerlerin başında gelen Ayazma Plajına yürüme mesafesindeydik. Plaj çok güzel ama biraz kalabalıktı, şezlong bulabilmek için erken gelmek lazım. Karnınız acıktığında Vahit’in Yeri’ne girip sonsuz meze dolabında kaybolabilirsiniz. Hatırlayabildiğim kadarıyla midye dolma, kabak çiçeği kızartması, ahtapot ızgara, yoğurtlu kabak, kalamar tava, füme sardalya ve salata yedik. Herşey çok tazeydi ama lezzet anlamında standart bir balıkçıdan fazlasını beklemeyin.

ayazma plajı

Öğle yemeği ve akşam üstü deniz faslından sonra gün batımını izlemek üzere rüzgar güllerinin bulunduğu bölgeye gittik. Bozcaada’da ne kadar insan varsa oraya gitti daha doğrusu. Biz saat 19:30 gibi gittiğimizde bomboştu; güneşin batmasına doğru insanlar güneşi görebilmek için birbirini ezmeye başlamıştı. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, güneş Bozcaada’da farklı batıyor. Güneşi seyrederken IQ seviyenizi 3’e çekip şarabınızı için. Gün batımını seyretmeden sakın geri dönmeyin.

bozdaa'da ne yapılır?

Akşam yemeği için merkezde Battı Balık isimli bir balıkçıya geldik. Öncelikle ortam gerçekten çok keyifli, üç gün  yerimden kalkmadan rakı içebilirim. Vahit’in Yerine göre yemekler kesinlikle daha lezzetli. Önden portakallı levrek, deniz börülcesi, kabak çiçeği kızartması, kabak çiçeği dolması, roka salatası ve kızarmış keçi peyniri söyledik.

battı balık

Arasıcak olarak ızgara kalamar ve tereyağlı karidesin yanına önceki partiden çok beğendiğimiz, portakallı levrek ve keçi peynirinden birer tane ilave ettirdik. Bu bölümde ızgara kalamara ayrı bi parantez açmak lazım. Parçalanmadan bütün halinde pişirilmiş henüz bebek sayılabilecek üç adet kalamar, soyalı ve tereyağlı soslarla kirletilmemiş olarak masaya geldi. Tadı gerçekten muhteşemdi. Bıçak darbesini vurmadan önce bana fotoğrafını çekmeyi hatırlatan Nazra Okay’a buradan sonsuz teşekkürler. Ben daha kalamara dokunamadan o kendininkini yemiş bu arada, sağ tarafta görüldüğü üzere sadece kalamarın minik kolları kalmış, kendisi Antep Gezisi’nin de kahramanıdır 🙂 Yemeğin üzerine, beni sipariş verirken asla durdurmayan ikilinin de desteğini alarak, yöreye özgü peynir helvası söyledim. Masadakiler çatallarını çok seri kullanmaya başlayınca, bitmesinden korktuğum için fotoğrafını çekmeye vakit bulamadım.

battı balık kalamar

Adada mutlaka uğramanız gereken yerlerden biride Bozcaada Müzesi. Adanın Osmanlı zamanından kalma fotoğrafları gerçekten çok etkileyici. Dönmeden önce feribot kuyruğundayken aşağıda görebileceğiniz gelincik şerbetini de mutlaka denemelisiniz. Tadı şıraya benzer ama daha az şekerli ve ince kıvamlı. Ayrıca yine feribot kuyruğunun bulunduğu sokakta yer alan Corvus’un mağazasına uğrayıp şarap alabilirsiniz.

gelincik şerbeti

Sizde Bozcaada’da ne yapılır? merak ediyorsanız sadece bu yazıyı okumakla yetinmeyin, gidin ve Bozcaada’yı görün. Özellikle kafa dinlemek için başka bir adres aramanıza gerek yok.

Bu yazı yorumlara kapalı.