"Enter"a basıp içeriğe geçin

BINANCE – BNB COIN NEDİR? NASIL ALINIR? GELECEĞİ VAR MI?

Bu yazımda dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance‘ın kendi para birimi olan BNB hakkında bilgi vermek istedim. Binance üzerinde işlem yapan pek çok kullanıcının yakından tanıdığı BNB coin, 2017 yılının sonlarında çok ciddi bir sıçrama yaparak dikkat çekti.

Binance – BNB Coin Ne İşe Yarıyor?

BNB coin, sadece Binance üyelerinin kullanımına sunulan, Ethereum yani erc20 altyapısı ile geliştirilen bir blockchain teknolojisi. BNB’nin geliştirilmesindeki esas amaç, kullanıcılardan alınan komisyon ücretlerinin düşürülmesi. Eğer Binance üzerinde işlem yapıyorsanız ve elinizde bir miktar BNB varsa, komisyon ücretlerini BNB ile ödeyerek %50 düşürme şansınız var. Tabi bunun için aşağıda olduğu gibi “komisyon ücretlerini bu coin üzerinden yapmak istiyorum” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Binance zaten ortalama olarak diğer borsalardan daha düşük komisyon ücreti alıyor. Buna ek olarak elinizde bir miktar BNB bulundurarak komisyon ücretlerini minimuma indirebilirsiniz.

binance bnb komisyonları

Binance – BNB Coin Fiyatı Artar mı?

Pek çok uzman analist, BNB fiyatlarının giderek artacağından söz ediyor. Bunun iki ana sebebi var. Toplamda 200 milyon adet üretilmiş olan BNB, belirli periyotlarla kullanıcılardan kesilen komisyon ücretleri ile geri satın alınacak ve “burn” edilecek. Bu sürecin sonunda sayısı 100 milyona inecek. Söylentiler, BNB miktarının azalmasına paralel olarak, fiyatlarının uzun vadede artacağı yönünde. Ben bu yazıyı yazarken, (Nisan 2018) 3 adet yakma işlemi yapıldı bile. Yapılan son yakma işleminden sonra BNB ciddi bir sıçrama yaptı. (Aşağıdaki grafikte görebilirsiniz)

binance bnb coin fiyatı ne kadar

Buna ek olarak, Binance gerçekten çok agresif büyüyor ve işlem hacmi en yüksek 3 borsadan biri. Binlerce kullanıcısı olan bu borsada işlem yapan insanların, daha az komisyon ödemek adına BNB bulunduracağını düşünürseniz; kullanıcı sayısı arttıkça fiyatının da artacağını ön görmek hiç de zor değil. Tabi bu yazdıklarımı yatırım tavsiyesi olarak algılamayın. BNB alıp almamak size kalmış 🙂

Binance – BNB Coin Ne Kadar?

Benim bu yazdığım tarihte 1 adet BNB 0.0014644 BTC değerinde işlem görüyor. Bitcoin, 2018 yılının ilk üç ayında yaşadığı sert düşüş trendini kırmış gibi gözüküyor ve şu an 8900 dolar seviyesinde. Bu da 1 adet BNB’nin yaklaşık 13 dolar ettiği anlamına geliyor. Tabi bu fiyatlar siz bu yazıyı okurken büyük ihtimalle değişmiş olacaktır. Güncel fiyatını takip etmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

binance coin nedir?

Binance – BNB Coin Nasıl Alınır?

BNB satın almak istiyorsanız, doğal olarak bir Binance hesabınızın olması gerekiyor. Diğer borsalarda işlem görmemesi bence çok büyük bir dezavantaj oluşturmuyor. Binance yeterince büyük bir borsa. Eğer zaten bir hesabınız varsa ve yoğun olarak işlem yapıyorsanız, kesilen komisyon ücretlerini %50 azaltmak için mutlaka BNB almanızı öneririm. BNB dışında coin yazılarımı okumak isterseniz BATPOEELFPOWR, LEND ve Aion‘u inceleyebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.