"Enter"a basıp içeriğe geçin

BILL GATES KİMDİR?

Modern bilgisayarların temeli 1940lı yıllarda atılmış olsa da, bilgisayarların kişisel olarak kullanılabilmesi ve bugünkü hâlini alması 1970li yıllardan sonra mümkün olabildi. Bill Gates ve onun kurduğu Microsoft firmasının bundaki payı büyüktür. Uzun bir süre “dünyanın en zengin insanı” unvanına sahip olan Bill Gates’in geliştirdiği yazılım günümüz bilgisayar teknolojisinin kilometre taşlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Bill Gates’in Hayatı

Bill Gates, 1955 yılında Washington’ın Seattle kentinde dünyaya geldi. Babası tanınmış bir avukattı annesi ise öğretmendi. Bill Gates’in çocukluğundan beri teknolojiye karşı özel bir ilgiye sahip olduğu biliniyor. 1967 yılında henüz 12 yaşındayken özel bir okulda bilişim kurslarına gitmeye başladı. Daha sonra birlikte Microsoft’u kuracağı Paul Allen ile burada tanıştı.

Bill Gates’in sonraki yıllarda sahip olduğu başarıyı büyük ölçüde Lakeside School’daki eğitimine borçlu olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bilgisayar bilimleri üzerine eğitim veren bu özel okulda General Electric adlı bilişim sisteminin temel özelliklerini öğrendi ve Paul Allen ile birlikte boş vakitlerinde yazılımlar üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

Bill Gates, National Merit Scholar’dan mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi’ne kayıt oldu. Ancak buradaki eğitimini yarıda bırakarak yazılım ile ilgili çalışmalar yapmaya başladı. 1970lerde hükümetin programlarına katıldı ve ABD hükümeti için yazılım çalışmaları yaptı. 1972’de kurduğu Traf-O-Data şirketi trafik kontrol ve sayım sistemleri üreterek 20.000 dolarlık satış yaptı ve Bill Gates adını ilk defa bu şekilde duyurdu.

Bill Gates ve Microsoft

Bill Gates’in Paul Allen ile birlikte kurmuş olduğu Microsoft, bugünlerde kullanılmayan mikro bilgisayarlar için yazılım üreten firmalardan biriydi. General Electric gibi prestijli kuruluşlar Microsoft’un başlıca müşterileri arasında yer alıyordu. Bill Gates, dönemin bilinen bilgisayar firmalarının yazılımlarını gerçekleştirebilmek için anlaşmalar imzaladı. İlk yurtdışı satışını ise 1978 yılında Japonya’ya yaptı.

Microsoft’un ilk yıllarında en büyük başarısını 1979 yılında gerçekleştirdiğini de söylemek gerekiyor. 79 yılında Microsoft’un yalnızca 13 çalışanı vardı ancak bu kadar az çalışana sahip olmasına rağmen 3 milyon dolarlık bir satış yapmayı gerçekleştirebildi. Gates’in ürettiği işletim sistemleri 80li yıllardan itibaren gittikçe ünlenmeye başladı.

Bill Gates, IBM, Apple gibi bilgisayar ve bilişim firmalarıyla çalışarak onların cihazları ve donanımları için yazılım üretiyordu. Örneğin Word ve Excel programları ilk defa Apple’ın Macintosh bilgisayarı için üretildi. Windows sistemi de ilk olarak 1985 yılında hizmete sunuldu. 1993 yılına gelindiğinde Microsoft kendi alanının lideri hâline geldi ve bugün en çok kullanılan işletim sistemi olarak biliniyor.

Diğer teknoloji milyarderleri Steve Jobs, Sergey Brin, Larry Page ve Mark Zuckerberg yazılarınada göz atmayı unutmayın.

Bu yazı yorumlara kapalı.