"Enter"a basıp içeriğe geçin

BASIC ATTENTION TOKEN – BAT NEDİR ve NASIL ALINIR?

BAT, JavaScript ve Mozilla gibi devlerin yaratıcılarından olan Brendan Eich’ın ortaya çıkardığı erc20 yani Ethereum tabanlı bir coin. Şu sıralar kripto paralarla haşır neşir olan pek çok insan var. Bu yüzden fikir olarak ilginç bulduğum ve aranma hacminin ileride artabileceğini düşündüğüm bu proje hakkında bir yazı yazmak istedim. Bu arada, yazıyı BAT alın diye yazmıyorum. Adettendir; yatırım tavsiyesi değildir.

BAT ve Brave, Ne Amaçla Nasıl Çalışıyor?

Brendan Eich, Brave Browser isimli bir web tarayıcısı ile, dijital reklamcılık sektöründeki pazar payının büyük bölümünü elinde bulunduran Google ve Facebook gibi devlerin egemenliğini sonlandırmayı hedefliyor. İşi gerçekten çok zor, bu yüzden tarayıcının ismine “Brave” yani “Cesur” ismini vermiş. Yukarıdaki link’ten web tarayıcısı hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Birinci ağızdan Brave ve BAT hakkında genel bir özet dinlemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

BAT ekibinin en çok hoşuma giden çalışması, dijital reklamların daha verimli hale gelmesini sağlamak ve bütçelerin belli bir bölümünü kullanıcıların da almasını mümkün kılmak. Tabi kullanıcılara bu ödemeyi Basic Attention Token olarak yapıyor. Fikir gerçekten çok radikal. Dijital reklam sektörüne damga vurabilir. BAT sisteminin reklamverenler, yayıncılar ve kullanıcılar için getireceği avantajları kabaca şu şekilde özetleyebilirim:

  • Reklamverenler için: Kullanıcı başına daha düşük bir bedel ödemek. Reklam gösterimlerinden daha fazla dönüşüm elde etmek.
  • Yayıncılar için: Daha yüksek reklam geliri ve raporlama sistemi.
  • Kullanıcılar için: Brave kullanarak BAT elde edebilme imkanı. Kendileriyle daha ilgili/alakalı reklamlarla karşılaşmak.

brave ödeme sistemi

Ayrıca sistem sadece Brave Browser üzerinde değil, diğer web tarayıcılarına kurabileceğiniz eklentilerle de çalışabilecek. Aşağıdaki şemayı incelerseniz nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için white paper‘ı okuyabilirsiniz.

bat nedir?

BAT / BTC Fiyatı Ne Kadar ve Artar mı?

BAT gerçekten piyasaya hızlı bir giriş yaptı, ico’su (yani “initial coin offering”) sadece 24 saniye içinde 36 milyon dolarlık ether topladı. Bu rakamın çeyreğini tek bir kişinin topladığı söyleniyor. 1 adet Basic Attention Token, ben bu yazıyı yazdığım esnada Binance isimli borsada 0,00004630 bitcoin, yani 0,73 dolar değerinde idi. Siz bu yazıyı okurken ne kadar olur bilemiyorum tabiki. Ama ben bir kaç al-sat işlemi yaptım bile. Sundukları avantajlar düşünülürse, geleceği parlak olabilecek bir coin.

BAT Nasıl Alınır?

Basic Attention Token, pek çok borsada işlem gören bir kripto para. Ben ağırlıklı olarak Binance üzerinde işlem yapıyorum. Ancak Bittrex’te yer alan hesabımda da token tutuyorum. Eğer alım yapmak isterseniz yandaki referanslı linki tıklayarak Binance üzerinden alım yapabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.