"Enter"a basıp içeriğe geçin

BARBUDA ADASI’NDA NE YAPILIR?

Barbuda Adası, Antigua’nın kuzeyinde, Doğu Karayipler’de bulunan Leeward Adaları’ndan biridir. Adanın bir yanındaki Atlantik Okyanusu ıssız sahilleri dalgalarıyla döverken diğer taraftaki sakin Karayip Denizi pembe ve beyaz kumsallarla kaplı mükemmel sahili okşar.

Barbuda, Karayipler’deki komşu adalara göre daha az gelişmiştir, sakin bir tatil için en mükemmel yerlerden bindir. Yüzmek ve şnorkelle dalmak adadaki popüler aktiviteler arasındadır, çünkü çevredeki berrak sularda kaplumbağalar, tropik balıklar ve turkuaz renkli suların altında yatan batık gemi enkazları bulunur.

Sadece 24 km uzunluğunda ve 13 km genişliğindeki Barbuda düz ve kayalıklı bir adadır. Adanın büyük bölümü geyikler, ayılar, kara kaplumbağaları, yabani hindiler ve vahşi kedilere ev sahipliği yapan çalılıklarla kaplıdır. Adanın kuzey batı ucundaki lagünde bulunan kuş sığınağında yaşayan 5.000 firkateyn kuşu da oldukça ünlüdür.

Barbuda Adası

Adada çok sayıda mağara bulunur. Bunlardan biri de Amerikan Kızılderilileri tarafından kayalara oyulmuş resimleriyle Kızılderili Mağarası’dır. Bazı mağaraların içinden tepelerin zirvesine tırmanıp olağanüstü deniz manzarasını seyredebilirsiniz. Bazı mağaralar yer altında ve suların altındadır, bunlara yalnızca profesyonel mağaracılar girebilir. Kesinlikle gidilmesi tavsiye edilir.

barbuda adası manzara

Adanın ilk sakinleri MÖ 2400 yılında burada yaşayan Ciboneylerdi ama Christopher Columbus 1493’te Barbuda’ya geldiğinde burada Arawak ve Carib yerlileri yaşıyordu. Bölgede ilk yerleşim birimlerini Ispanyollar ve Fransızlar kurdu, daha sonra İngilizler gelip 1666’da burada bir koloni daha oluşturdu. 1685’te ada Christopher ve John Codrington’a kiralandı. Codrington ailesi Barbuda’daki topraklarında şeker kamışı yetiştiriyor ve köle ticareti yapıyorlardı. Şeker üretimi, 18. yüzyılın büyük bölümü boyunca önemli bir endüstriydi.

Codrington ailesinin etkisini hâlâ sokak adları ve mimari kalıntılarda görmek mümkündür. Codringtonların büyük malikanesinin kalıntıları adanın en yüksek noktasındadır. Adanın güney kıyısında ada savunması ve açıktaki resiflere çarpıp batan gemileri gözlemlemek amacıyla inşa edilen devasa Mortello Kulesi bulunur.

Barbuda Karayip Adaları içerisinde en az gelişmiş olanlardan biri olsada, bu onu aslında daha cazip bir hale getiriyor. Bozulmamış doğası ve nefes kesici sahilleriyle kafa dinlemek için eşsiz bir tatil cenneti burası. Sizde bu minik adaya gitmeden önce iyice araştırma yaparak gezilmesi gereken yerleri önceden öğrenin.

Bu yazı yorumlara kapalı.