"Enter"a basıp içeriğe geçin

ANTIOCHIA TÜNEL’DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Ortadoğu ve Akdeniz mutfaklarından etkilenmiş olan Antakya mutfağı benim favorilerimden. Zeytinyağlı mezelerin yanında inanılmaz kebap varyasyonları yiyebiliyorsunuz. İstanbul’da onlarca Hayat-Antakya yemekleri yapan restoran bulabilirsiniz ama sanıyorum gerçekten iyi yemek yapanların oranı %10’u geçmez. Antiochia bu %10’luk dilime kesinlikle giriyor. Önceden Asmalı Mescit’te küçücük bir dükkan olan Antiochia’nın önünde yemek için sıra beklenirken, bugün Tünel’de yemeklerine yakışır bir ortama kavuşmuş durumda. Aşağıda resmini koyuyorum, doğrudan konuya giriyorum.

Antiochia Tünel İç Mekan dorukozsahin.com
Sigara içenler için kötü haber: açık alan yok, sigara içilmiyor.

Antiochia’da Ne Yenir?

Antiochia için yazının ne yenir kısmını yazmak çok kolay. Çünkü her şey yenmeli. Eğer rakı içecekseniz mezelerin tümünün tadına bakılmalı. Yok ben mezeyle karnımı doyurmam derseniz, kesin yemeniz gerekenlerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

  • Humus: Sadece zeytinyağlı versiyonu var. O kadar güzelki tereyağlısını aramıyorsunuz bile.
  • Muammara: Bol cevizli.
  • Kekikli kırık zeytin: Dünyanın en güzel rakı mezesi olabilir.
  • Kızarmış Antiochia Peyniri: Yedikten sonra teşekkür edebilirsiniz.

*Not: Mezeleri yerken mutlaka baharatlı lavaş isteyin. 

antiochia mezeleri
Dürüm + 4 adet meze menüsünü seçerseniz, ortaya 2 dürüm söyleyin. 8 çeşit meze yanında bonus olsun.

Şimdi gelelim Antiochia’nın kebaplarına. Menüde gözünüzü kapatıp rasgele bir yemek bile seçseniz, dışarı mutsuz çıkmanız mümkün değil. Ama dürüm yok mu o dürüm… O nasıl bir dürümdür? Hayallerimin dürümü. Dışı kıtır-çıtır-baharatlı-sıcacık lavaş, içi satırla çekilmiş kıymadan yapılma inanılmaz bir kebap, köz domates ve sumaklı soğandan oluşuyor. İlk ısırıkta beyin mavi ekran veriyor.

antiochia dürüm menü
Biz üç kişi gitmiştik, ortaya ara sıcak olarak 2 dürüm söyledik.

Menüde dürümden sonra yemeniz ikinci en über fantastik yemek: Antiochia Tepsi Kebabı. Tepsi kebabı adından anlaşılabileceği üzere bakır tepside ve fırında pişiyor. Kıymanın içinde domates, biber vs var. Tepside sulu köfte gibi, bol banmalı bir yemek. Suyuna 239502835 adet pide dilimi banılabilir.

Aşağıda hazır banılmışını görebilirsiniz. Tepsi kebabının boyutu kişi sayısına göre ayarlanabiliyor. Resimde gördüğünüz 3 kişilik. Çok açsanız @=[kişi sayısı]*1,5 formülünü kullanın. Pişman olmazsınız. Bunların haricinde pirzola ve şiş tercih edebilirsiniz. Onlarda test edildi ve onaylandı.

Antiochia Tünel Adresi ve Telefon Numarası

Antiochia’ya eğer hafta sonları akşam saatlerinde gitmeyi planlıyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırın: +90 212 244 08 20. Ama öğleden sonra sadece yemek yiyip kalkacaksanız rahatça yer bulabilirsiniz. Yukarıda belirmiştim, tekrar hatırlatmakta fayda var. Sigaraya içilecek bir alanı yok. Yani içkinizi elinize alıp dışarı çıkmanız gerecek. Sonra demedi demeyin. Restoranı bulmanız ise oldukça kolay. Tünele girin karşınıza çıkan ilk insana “Antiochia nerede?” diye sorun, hemen gösterir.

antiochia tünel adres
En sol arka köşeye oturursanız pencereden manzaranız.

Bu yazı yorumlara kapalı.