"Enter"a basıp içeriğe geçin

AMSTERDAM’DA NE YENİR?

Amsterdam, farklı lezzetler peşinde koşan insanlar için bence çok iç açıcı bir lokasyon değil. Hollanda’nın kendine ait çok zengin bir mutfağı olduğunu söyleyemem. Ancak dünyanın pek çok farklı bölgesinden göç aldığı için, ister istemez her türlü mutfağın en iyi örneklerini burada bulabilmeniz mümkün. Sizin için Amsterdam’a uğramışken mutlaka uğramanız gerektiğini düşündüğüm restoranları ve bu restoranlarda yemeniz gereken yemekleri yazmak istedim.

Amsterdam’da Kahvaltı: Omelegg

Omelegg’in Amsterdam’da iki şubesi var. Şehir merkezinde olan tahmin edeceğiniz gibi oldukça yoğun. Sabah 11-12 gibi giderseniz, 1 saat sıra beklemeniz mümkün. Ama beklemeye kesinlikle değer.

amsterdam omelegg

Bu adamların uzmanlık alanları isminden anlaşılacağı üzere omlet. Ben mantar-peynir ve bacon-peynir ikilisini denedim. Gerçekten çok güzel. O kadar güzel ki, üst üste iki gün gittim. İkinci gün bacon’lı soğuk sandviç söyledim, resmi aşağıda. Oda muhteşemdi. Fiyatlar da oldukça makul. İki kişi 20 Euro civarında bir ücret ödeyerek doyabilir. Aşağıdaki sandviç 7 Euro mesela… Kesinlikle tavsiye ediyorum. Adres: Nieuwebrugsteeg 24, 1012 AC Amsterdam, Hollanda.

omelegg amsterdam bacon sandviç

Amsterdam’da Öğle Yemeği: Bulls and Dogs

Yine üst üste iki defa gittiğim bir restoran. Bulls and Dogs, fiyat performans olarak bence rakipsiz. Bu yüzden turistler tarafından çok talep görüyor. Omelegg’de olduğu gibi burada yemek için de sıra beklemeniz gerekebilir. Rezervasyon da alınmıyor.

bulls and dogs amsterdam

Bulls and dogs, gerçekten sosisli ve milkshake konusunda çığır açmış. Hayatımda böyle bir milkshake menüsü görmedim, okurken bile kafa açtığını söyleyebilirim. İki gün içinde 4 sosisli, mac&cheese, tatlı patates kızartması ve iki farklı milkshake’in tadına baktım. Sosislilerden “German Wiener Dog” ve özellikle “Bacon and Chips Dog” muhteşem. Bu iki sosislinin resmi mac&cheese ile birlikte yukarıda yer alıyor. Sosislilerden “Bacon and Chips”i kesinlikle yemeniz lazım. Üzerindeki çıtır bacon ve ev yapımı mayonez size bildiğiniz tüm sosislileri unutturur. Mac&cheese’e ayrı parantez açabilirim, içi full peynir ve üzeri de parmesan kaplı. Gerçekten harika bir tamamlayıcı ve sadece 5 Euro.

baceon and chips dog bulls and dogs amsterdam

Hazır fiyat konusu açılmışken devam etmek istiyorum. Bulls and dogs’da iki sosisli, bir yan yemek ve bir milkshake söyleyerek rahatlıkla doyabilirsiniz. Tüm bunlar için ödeyeceğiniz tutar 25-30 Euro arasında olur. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz milkshake’in adı “Dutch Cookie Wookie”, ballı mallı inanılmaz güzel. İlk günde “Chocolate Chip Cookie” içmiştim, onunda tadına bakılmalı. Fazla resim oldu o yüzden resmini eklemiyorum. Kısaca toparlamak gerekirse Bulls and Dogs’a kesinlikle gidilmeli. Heineken Expreince’dan çıkıp, yürüyerek ulaşabilirsiniz. Adres: Van Woustraat 58, 1073 LN Amsterdam, Hollanda.

bulls and dogs milkshake

Amsterdam’da Akşam Yemeği: Bar-Beque Castell

Castell, yine yoğun turist akınana uğrayan bir restoran. Ama neyseki rezervasyon yapma imkanınız var. Ancak Amsterdam’a gitmeden 1 ay önceden rezervasyon yapmanızı öneririm. Saatinde gelmeyen müşterilerin yerine de hemen kapıda bekleyenleri alıyorlar. Yani burada yemek biraz zor. Rezervasyon koşullarından bahsetmişken; burada iki kişi şarap içip adam akıllı doymak isterse yaklaşık 60 Euro civarında bir para ödüyor. Ancak her kuruşuna değer.

castell amsterdam ızgara kaburga

Et kolikler için adeta bir cennet olan Castell’de yenilmesi gereken şey, “Costeletas de Porco” yani ızgara domuz kaburga. Yukarıda resmini görebilirsiniz. Yanında fırınlanmış patatesle birlikte geliyor ve 20 Euro. Yanında gelen soslar falan muhteşem. Yukarıda bahsettiğim gibi, rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Yeri yine müzeler bölgesine yakın. Adres: Lijnbaansgracht-254 252, 1017 RK Amsterdam, Hollanda.

Amsterdam Sokak Lezzetleri

Amsterdam’da yol üstü lezzetli atıştırmalıklar bulmak çok kolay. Başlıca Stroop ve Belçika Waffle’ı, Bitterballen (bir çeşit kroket), Patat (patates kızartması) ve Haring (salamura balık) çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz. Ben bol bol Haring ve Stroop Waffle yedim. Bu yemekleri yemeniz için adres paylaşmıyorum. Zaten yürürken karşınıza çıkar.

Amsterdam’da ne yapılır, nasıl vakit geçirilir merak ediyorsanız yandaki linkte yer alan yazımı mutlaka okuyun.

**Önerdiğim ürünlerin içinde domuz var.

Bu yazı yorumlara kapalı.